آثار سوء ناهنجاریهای فوتبال در ابعاد بین المللی
آثار سوء ناهنجاریهای فوتبال در ابعاد بین المللی

حواشی و ناهنجاری های دیدار پرسپولیس و تراکتور سازی در برهه ای که به شدت زیر ذره بین afc قرار داریم تاسف بار است.دوستان ژاپنی ما از نوع برخوردها و هجوم بازیکنان به سوی داور تعجب می کنند.

در ژاپن با پرخاشگری و یورش به سمت داوران و ناظران مسابقه به شدت برخورد می کنند.
ایجاد نظم در اجرای مسابقات و آرامش در سکوها از ملزومات فوتبال در ژاپن محسوب می شود .
اگر بازیکن ،مربی یا هواداران تیمها از قوانین تخطی کنند،بلافاصله با محرومیت های سنگین مواجه می شود
با گسترش شبکه های ماهواره ای و اینترنتی،مسابقات فوتبال و حواشی آن از طریق قاب تلویزیون در اختیار هواداران از شرق و غرب جهان قرار می گیرد.باید مراقب بود در مقطعی از زمان که کنفدراسیون آسیا به دقت فوتبال باشگاهی ایران را زیر نظر دارد،گزک بدست آنها ندهد و فوتبال کشور را دچار مشکل تازه نکند.
به عنوان یک ایرانی که دو دهه در ژاپن زندگی کرده و با اصول و قوانین بین المللی فوتبال آشنا است ،باور نداشتم پس از اولتیماتوم afc به تیمهای باشگاهی ایران ، شاهد پرخاشگری،سنگ پرانی و مشاجره های لفظی بازیکنان تیمهای پرسپولیس و تراکتور سازی باشیم.
درفکر من خطور نمی کرد که باز هم با اعلام یک خطا از سوی داور ،تمام بازیکنان به سمت او یورش ببرند و..
دوستان ژاپنی که در کنار ما بازی را می دیدند،با کنجکاوی از ما سوال می کردند،مگر این نفرات نمی دانند که یورش به سمت داور مجازات دارد؟
چرا مربیان و کادر مدیریتی تیمها این مسائل را به بازیکنان گوشزد نمی کنند و…؟
حقیقتا ما ایرانی ها که در حلقه چند دوست ژاپنی قرار داشتیم‌،جوابی قانع کننده برای آنها نیافته و تنها به سکوت اکتفا کردیم.
باید توجه داشت لیگ برتر به اوج خود رسیده است.شهر آورد بزرگ تهران بین استقلال و پرسپولیس در راه است.این دیدار علاوه بر پخش داخلی ،از طریق شبکه جام جم و شبکه های ماهواره ای مستقیما در اختیار هواداران فوتبالی در اقصی نقاط جهان قرار می گیرد.
باید مراقب بود و مستمسکی تازه به afc نداد.
تکرار این وقایع در مسابقات لیگ برتر ایران ،یقینا تبعات بعدی برای کشور خواهد داشت و چه بسا فوتبال ملی و میزبانی ما را در مرحله مقدماتی جام جهانی تحت تاثیر قرار دهد.
این حساسیت را باید به بازیکنان و تماشاگران فوتبال‌ایران گوشزد کرد تا حوادث احتمالی در ورزشگاهها، خدشه ای به جایگاه فوتبال در ابعاد بین المللی وارد نکند.

نویسنده: رضا مقدم – ژاپن