آیا تمامی اهداف برآورده شد؟
آیا تمامی اهداف برآورده شد؟

تیم ملی کشتی آزاد با کسب 2 مدال طلا، 2 نقره و 4 برنز به عنوان قهرمانی آسیا دست یافت. غلامرضا محمدی سرمربی تیم ملی در همین راستا اعلام کرده به تمام اهداف موردنظر دست پیدا کردیم و قهرمان شدیم.

خبرگزاری البرز/ اگر منظور سرمربی تیم ملی کشتی آزاد این باشد که تیم به عنوان قهرمانی آسیا دست پیدا کرد، حرف وی درست است. اما در رابطه بخش دیگری از صحبت های وی که اعلام کرده به تمام اهداف موردنظر دست پیدا کردیم، قدری مبهم می نماید. شاید منظور محمدی این باشد که با عملکرد نامطلوب برخی از قهرمانان شاخص به این نتیجه رسیدیم که نمی توان به حضور آنان در تیم ملی امیدوار بود!

واقعیت این است که ما سال های طولانی قهرمان آسیا بودیم و قله این قاره دهه هاست که زیرپای قهرمانان کشتی ما قرار دارد با این وجود و در مقایسه دو رشته آزاد و فرنگی لازم است به این نکته توجه داشته باشیم که فرنگی کاران با وجودی که تیم جوان تر را تشکیل می دادند موفق شدند ۵ مدال طلای آسیا را از آن خود کنند در حالی که آزادکاران علی رغم بهره گیری از چند چهره شاخص که عناوین جهان و آسیایی را در کارنامه خود دارند به نتیجه مورد انتظار دست پیدا نکردند. آزادکاران در حالی قهرمان آسیا شدند که اختلاف تیمی آنها با هندوستان میزبان، حدود ۱۰ امتیاز بود اما فرنگی کاران بیش از ۴۵ امتیاز بالاتر از ازبکستان نایب قهرمان را کسب کردند. قصد مقایسه دو تیم در میان نیست بلکه هدف اعلام هشدار و بیدارباش به کادرفنی تیم های کشتی و مسئولین فدراسیون است تا به این نکته توجه داشته باشند که نمی تواند در باد قهرمانی آسیا خوابید. آسیایی هایی که نفرات اصلی خود را به آوردگاه هند اعزام نکرده بودند. کشورهایی چون ژاپن، کره، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان در اوزانی که دنبال سهمیه المپیک هستند با توپ پر در رقابت های گزینشی فروردین ماه شرکت خواهند کرد.

شاید معقول این بود که دست اندرکاران فدراسیون پیش از تشکیل کمیته آنالیز حریفان خارجی، کمیته دلایل ضعف کشتی گیران و فراز و فرود آنها را در مسابقات مختلف تشکیل می دادند. اینکه پرویز هادی و مصطفی حسین خانی دو عنواندار با تجربه ما مقابل دو کشتی گیر تقریبا ناشناس قزاقستان و هند شکست می خورند جای بررسی دارد. شاید لازم باشد این موضوع بررسی شود که آیا چهره های با تجربه ای چون هادی و حسین خانی که در دوران پایانی قهرمانی خود قرار دارند در سال چندبار توان رسیدن به اوج آمادگی را دارند. آنها چندی پیش و در مسابقات جام تختی تمام حریفان خود را شکست دادند اما در رقابت های آسیایی به اهداف موردنظر دست نیافتند. آنچه در این گفتار ذکر می شود صرفا دیدگاه ها و نقطه نظرات نگارنده است و چه بسا دیگران نظر متفاوتی در این خصوص داشته باشند با این وصف وظیفه ما هشدار و یادآوری چندباره این حقیقت است که کار در المپیک بسیار دشوار خواهد بود. هرچند پیش از آن باید نیمی از سهمیه های را که در هر دو دسته آزاد و فرنگی دریافت نکرده ایم کسب کنیم.

حال باید دید آیا دستیابی به اهداف موردنظر که از سوی سرمربی تیم کشتی آزاد عنوان شده تا چه اندازه با واقعیت های ملموس و تفکرات موجود در سطح کلان کشتی همخوانی دارد.

گفت و گو از: محمدرضا طهرانی