روزهای شلوغ بسکتبال ایران!
روزهای شلوغ بسکتبال ایران!

بسکتبال ایران اسفندماه امسال در سطح ملی و باشگاهی روزهای شلوغی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری البرز ورزشی، آخرین ماه سال ۱۳۹۷ ماهی پرترافیک و شلوغ برای بسکتبال ایران است و تیم های ملی و باشگاهی در بخش بانوان و آقایان درگیر بازی های لیگ برتر و تورنمنت های بین المللی خواهند بود.

*صعود به جام جهانی مهمترین رویداد برای بسکتبال

مهمترین رویداد ملی برای بسکتبال ایران اوایل اسفندماه رقم می خورد. پنجره ششم رقابتهای انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ دوم و پنجم اسفند برگزار می شود و تکلیف تیم های صعود کننده به رقابتهای چین مشخص خواهد شد. تیم ملی ایران در سالن آزادی میزبان ژاپن و استرالیا خواهد بود و با کسب یک پیروزی جواز حضور در جام جهانی را قطعی خواهد کرد. میزبانی ایران و حساسیت این رقابتها، این دو بازی را پراهمیت کرده است و تیم ملی ایران قصد دارد در خانه و در کنار هواداران جشن صعود را برگزار کند.

اردوی تیم ملی بزرگسالان ۱۹ بهمن ماه و چهار روز پس از هفته چهاردهم لیگ برتر آغاز می شود و شاگردان مهران شاهین طبع دوم و پنجم اسفندماه به ترتیب میزبان ژاپن و استرالیا خواهند بود. پیش از این رقابتها قرار است تیم ملی بسکتبال اردن جهت دو دیدار دوستانه به ایران سفر کند.


*رقابتهای قهرمانی نوجوانان غرب آسیا

تیم ملی نوجوانان ایران نایب قهرمان مرحله اول رقابتهای نوجوانان غرب آسیا، برای مرحله دوم این رقابتها به لبنان سفر خواهد کرد و برای کسب جواز صعود به مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا از ۸ الی ۱۲ اسفند باید با حریفان خود به رقابت بپردازد. شنیده می شود در مرحله دوم تنها سه تیم ایران، لبنان و سوریه حضور خواهند داشت که در نهایت دو تیم جواز صعود به رقابتهای قهرمانی نوجوانان آسیا را به دست می آورند.
علی آرزومندی سرمربی تیم نوجوانان تاکنون چند اردوی آماده سازی برگزار کرده که این اردوها تا زمان برگزاری مسابقات ادامه خواهد داشت.

*جام باشگاه های غرب آسیا و احتمال حضور پترو

دیگر تورنمنت پیش روی بسکتبال ایران، مسابقات جام باشگاه های غرب آسیا است که از ۱۹ الی ۲۴ اسفندماه در شهر بغداد برگزار می شود. از آنجایی که تیم قهرمان و نایب قهرمان سال گذشته لیگ برتر، در حال حاضر تیمداری نمی کنند، فدارسیون بسکتبال در نظر دارد یکی از سه تیم پتروشیمی بندرامام، شیمیدر تهران و نفت آبادان را به عنوان نماینده ایران به این رقابتها اعزام کند که احتمال حضور پتروشیمی بیش از دو تیم دیگر است. مهران حاتمی در مصاحبه ای اعلام کرده بود که اگر قصد رفتن به این تورنمنت را داشته باشند، اقدام به خرید بازیکن خارجی خواهند کرد.


*پایان دور مقدماتی لیگ آقابان و فینال لیگ بانوان

رقابتهای پلی آف لیگ برتر بسکتبال بانوان از هفته گذشته آغاز خواهد شد و سپس بلافاصله نیمه نهایی و فینال برگزار می گردد که طبق جدول زمانبندی فدارسیون، فینال لیگ بانوان در اسفندماه انجام می شود. همچنین در بخش مردان، در حال حاضر بازیهای دور برگشت مرحله مقدماتی پیگیری می شود و پس از پایان هفته چهاردم در تاریخ ۱۵ بهمن ماه، به دلیل بازیهای تیم ملی در پنجره ششم انتخابی جام جهانی، لیگ به طور موقت متوقف خواهد شد و از ۹ اسفند ماه به بازی ها ادامه خواهد داد. پلی آف لیگ برتر بسکتبال اوایل سال ۹۸ برگزار می شود.