به فکر سرداران بی مدال هستم
به فکر سرداران بی مدال هستم

ایوب آزموده قهرمان اسبق تیم ملی کشتی فرنگی طی مصاحبه ای با خبرنگار البرز ورزشی گفت: من متولد سال ۱۳۵۱ شهر سنندج هستم کشتی را از سال ۱۳۶۳ زیر نظر آقای اشرف هدایت نژاد شروع کردم و از سال ۱۳۶۵ خدمت استاد محمد مصطفایی رفتم و به کشتی ادامه دادم تا اینکه وارد مسابقات شد. شروع کشتی من از نو جوانان و جوانان بود که موفق به کسب مقامها ی مختلف در سطح کشور شدم.

در انتخابی های تیم ملی در سال ۱۳۷۰ سوم شدم در سال ۷۱ هم دوباره سوم شدم ولی در جام تختی دوم شدم و به مسابقات ازبکستان اعزام شدم که متاسفانه دیر رسیدیم . ۱۳۷۲ انتخابی تیم ملی اول شدم و به مسابقات بین المللی جام پیتلانسکی لهستان اعزام شدم ولی متاسفانه من را مجبور ساختند که در یک وزن بالاتر کشتی بگیرم.

همان سال ۱۳۷۲ جام تختی پنجم شدم و در انتخابی تیم ملی در سال ۱۳۷۳ دوم شدم در وزن ۷۴ کیلو و دوبار ‌در مسابقات قهرمانی کشور مقام سوم رو کسب کردم.

از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۸مرتباً جز کشتی گیران برتر ایران بودم وبه همین دلیل مرتباً در اردوهای تیم ملی حضور داشتم.

از سال ۱۳۸۰ در کنار آقای خیرآبادی در کسوت مربیگری شروع به فعالیت مربیگری کردم تا اینکه در سال ۱۳۸۲ به همرا تیم کردستان قهرمان باشگاههای ایران شدیم.

بعد به آلمان مهاجرت کردم، در آلمان هم تمرینات خودم را ادامه دادم تا اینکه موفق‌شدم در مسابقات بوندس لیگا و مسابقات پیشکسوتان آلمان کشتی بگیرم و قهرمان شوم بعد از آن به عنوان مربی و مدیر فنی باشگاه کشتی هولدینگ دانمارک شروع به فعالین کردم تا سال ۲۰۱۳ که از طرف آقای جمشید خیرآبادی سرمربی وقت تیم ملی کشتی فرنگی کشور آذربایجان پیشنهاد همکاری دادند من هم با کمال میل پذیرفتم و ‌مربی خصوصی اوزان ۷۴ الوین مرتضی علیف و ۸۴ کیلو آقای سامان طهماسبی شدم.

خوشبختانه با تیم ملی آذربایجان در مسابقات جام جهانی یک با ر اول ویک مرتبه سوم شدیم.
در مسابقات جهانی بزرگسالان در سال‌های ۲۰۱۳ و۲۰۱۴ چهارم جهان شدیم و ۲۰۱۵ تیمی عنوان دوم جهان را به دست اوردیم ودر بازیهای اروپایی در سال ۲۰۱۵ در باکو قهرمان اروپا شدیم.

از سال ۲۰۱۷ به آلمان برگشتم و از ۲۰۱۸به عنوان مربی تیم بوندسلیگایی یوهانس نورنبرگ یک قرارداد ۴ ساله بستم والان هم مشغول مربیگری این تیم هستم.

یک برنامه مجازی راه اندازی کردم بنام سرداران بی مدال کشتی، این برنامه در گفت وگو با قهرمانان سابق کشتی کشور است که به دلایل مختلف از آنچه که باید دست می یافتند متاسفانه بازماندند ،می کوشم در وهله اول تریبونی باشد تا قهرمانان اسبق را بیشتر به نسل جوان‌تر معرفی کرده ودر گفت وگو با آنان تجربیات ودانسته های این قهرمانان را به نسل جوان انتقال داده ‌تا شاید از این طریق از تکرار دوباره اشتباهات و ‌رخدادهای جلوگیری شود.

خوشبختانه این برنامه از استقبال بالایی برخوردار بوده،ناگفته نماند که این برنامه با همراهی یکی از دوست‌های خوبم پهلوان شوان ویسی آماده و اجرا می‌شود. بدون داشتن دوست‌ها وهمراهای خوبم اجرا وراه اندازی برنامه ای امکان پذیر نبود.

وضعیت کشتی ایران: به دلیل وضعیت فعلی کرونا ‌و عدم برگزاری مسابقات کار راحتی نیست تشخیص واظهار نظر در باره وضعیت تیم ملی‌ ولی با توجه به تعداد سهمیه های المپیک می شود گفت که تیم ملی کشتی برای کسب سهمیه المپیک با چالش جدی برخوردار خواهد بود وامیدوارم که بچه های تیم ملی بتوانند با شجاعت خود تمام سهمیه ها را کسب وما شاهد حضور کامل تیم ملی در مسابقات المپیک باشیم.

تیم ملی کشتی آلمان هم تمرینات هوازی را شروع کرد و یواش یواش اکثر کشتی گیرابه دلیل اینکه تمرینات کشتی دوباره چند هفته ای است که مجاز است تمرینات خودشان را در باشگاههای خودشون شروع کرده اند.

شروع به خبرنگاری: بنده به دلیل سالها فعالیت و حضور در میادین بزرگ کشتی ‌و کسب تجارب ارزنده خدمت اساتید بزرگ درعرصه های مختلف و علاقه خودم به تجزیه ‌تحلیل مسائل مربوط به کشتی مدتی است در زمینه‌ های خبرنگاری و بخش تجزیه و تحلیل مسائل کشتی شروع به کار کرده و امیدوارم بتوانم از این طریق هم خدمتی به ورزش بکنم ‌تجربیات ‌و اطلاعات خودم را دراختیار علاقمندان ودوستداران ورزش به خصوص کشتی قرار بدهم.

گفت و گو از: احمد دباغ