خانم فرهادی زاد در ابتدای کارش در معاونت بانوان با یک چالش جدی روبرواست. فیفا در نامه ای تهدید آمیز از ایران خواسته شرایط حضور زنان را در ورزشگاههای فوتبال فراهم آورد. فرهادی زاد هم در همین ابتدای راه وعده بزرگی داده و گفته حتما این مهم را فراهم می کنیم.

فرهادی زاد می داند که این مباحث اولا در حیطه اختیارات وی و حتی وزیر ورزش و رییس جمهور هم نیست! بنابراین کاش با احتیاط وعده میداد.
ثانیا همین امروز بگویند آزاد است و همه بانوان می توانند بروند ورزشگاه. آیا همین ورزشگاه ازادی که استانداردترین ورزشگاه ایران بعد از گذشت ۵۰ سال است آیا شرایط حضور همزمان بانوان و اقایان را دارد؟
لطفا کمی با احتیاط خانم فرهادی زاد.
سایت وزارت ورزش در همین ارتباط نوشته است: معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان در واکنش به نامه رئیس فیفا در مورد حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه‌ها می‌گوید با حفظ موازین و ملاحظات فرهنگی ایران این کار را انجام می‌دهیم و فضای حضور بانوان را در ورزشگاه‌ها فراهم می‌کنیم.
جیانی اینفانتینو رئیس فدراسیون فوتبال فیفا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران خواستار ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال شد. در همین راستا مهین فرهادی زاد، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان در این مورد گفت: ما تمام فضایی را که برای حضور زنان در میادین ورزشی لازم است را با حفظ موازین و ملاحظات فرهنگی‌مان انجام می‌دهیم و به این قضیه اعتقاد داریم. اگر نظراتی ارائه می‌دهد، باید ملاحظات فرهنگی میادین ما رعایت شود و این کار را می‌کنیم.
او در ادامه افزود: ملاحظه کردید که مسابقات والیبال در ارومیه و اردبیل برگزار شد و زنانمان با حفظ این شرایط در فضا قرار گرفتند، برای فوتبال هم به همین ترتیب فضای حضور زنان را آماده می‌کنیم و ان‌شاالله مورد خاصی نداریم.
فرهادی زاد در مورد انتخاب گزینشی زنان برای حضور در ورزشگاه گفت: هر بخشی برای شروع هر کاری آمادگی‌هایی را برای خود ایجاد می‌کند، والیبال هم آماده‌سازی فضای حضور بانوان را با تعدادی از خانم‌ها شروع و به تدریج افزایش پیدا کرد و الان مشکلی در والیبال و رشته‌های سالنی ندارد. در فوتبال هم به همین ترتیب زمانی که ملاحظات فرهنگی، شرایط آرامش بانوان و امکانات لازم برای حضورشان مهیا شود و زیرساخت‌هایمان آمادگی لازم را داشته باشند، با افرادی و تعدادی شرایط را می‌سنجیم و ارزیابی‌ها به ما کمک می‌کند تا در مسابقات بعد فضا قوی‌تر و حضور بانوان بیشتر شود.

  • نویسنده : سید سبزواری