خبرنگار ، چشم بینای جامعه
خبرنگار ، چشم بینای جامعه

هفدهم مردادکه روز شهادت محمود صارمی ،همکار صدیق ما در شهر مزار شریف افغانستان است ،بهانه خوبی است تا در روز خبرنگار تاملی پیرامون اوضاع و احوال این حرفه پر مشغله ،حساس و البته مهم داشته باشیم.

کارشریف روزنامه نگاری و انعکاس درست رخدادها و وقایع اجتماعی نیازمند ذوق و قریحه ذاتی  است و علاقه مندی مضاعفی می خواهد.

حرمت قلم و شرافت این حرفه تا آنجا است که در قرآن کریم  هم از آن  اشاره شده است.

“ن والقلم و ما یسطرون ”

سوگند به قلم‌ و آنچه می نویسند و…

آری خبرنگار باید چشم بینای جامعه و پیشقراول فعالیتهای اجتماعی باشد.

تقدس قلم و ارزش و اعتبار این حرفه طلب می کند تا نویسنده فارغ از تمایلات جناحی  وگروهی و مصلحت اندیشی های رایج به انعکاس درست وقایع بپردازد و در تحلیل ها  از حدود انصاف خارج نشود و در یک کلام همواره نقد منصفانه داشته باشد و نه نقد مغرضانه.

این استقلال فکری  و داشتن قلم مستقل است که به کار خبرنگار اعتبار  می دهد و به آن جایگاهی رفیع می بخشد.و..

در‌ این راستا حرفه خبرنگاری ورزشی از اهمیت و حساسیت مضاعفی برخوردار می باشد.

خبرنگار ورزشی نیازمند دقت ،حوصله و پشتکار افزونتری است.این حرفه زمان نمی شناسد.گاه برای تهیه یک خبر، حضور در یک ورزشگاه ،یا حضور در نشست خبری و تهیه و تنظیم آن باید ساعتهای متمادی وقت گذاشت.این کار به فاکتورهایی چون دقت  و سرعت و فراغت بال بیشتری نیاز دارد.به ویژه آنکه با گسترش فضای مجازی و انتقال سریع اخبار باید هرلحظه و هر دقیقه وقایع را پیگیری و در سایت ها و خیرگزاریها منعکس کرد و…

متاسفانه باید تصریح کرد ،علیرغم حساسیت این حرفه در عرصه ورزش ،هنوز  به کار خبرنگاری در جامعه توجهی نمی شود.

نداشتن امنیت شغلی ،دستمزد ناچیز  و دغدغه های فراوان برای تهیه اخبار ،به ویژه در شهرهای پرتراکم و شلوغ از جمله مواردی است که به دغدغه های فکری و خانوادگی همکاران خبرنگار می افزاید.

بارها در مواجهه با مسئولان ذیربط اشاره داشته ایم در مدت سی و اندی فعالیت مستمر ورزشی با این مشکلات ساختیم و با تا پای جان پای حرفه شریف ایستادیم.از ما گذشت ،اما باید به فکر خبرنگاران جوان بود.

جوانان با انگیزه ،تحصیل کرده و آشنا به علوم روز که قدم در این وادی پر آشوب گذاشته و از اندک امور رفاهی محروم هستند.

غالب این همکاران  قرارداد‌ درستی ندارند.فعالیت به صورت حق التحریر و محرومیت  از بیمه های رایج  و دستمزد ناچیز از جمله مواردی است که باعث ایجاد دغدغه برای همکاران جوان شده است.در این سالها حتی از ارائه طرح ترافیک هم به همکاران دریغ شد تا با تلنبار شدن مشکلات ،ظلمی مضاعف به جامعه خبرنگاری ورزشی تحمیل کنیم و..

در هر حال باید با این مشکلات ساخت و چشم به آینده داشت تا شاید با اندکی توجه از سوی مسئولان ذیربط ،اوضاع به کام خبرنگاران باشد.

عجالتا نامگذاری یک روز به نام خبرنگار را مغتنم‌ می شماریم و چشم‌انتظار روزهای بهتری هستیم.

۱۷ مرداد  و روز خبرنگار که تقارن با دهه ولایت  و عید سعید غدیر دارد را به کلیه همکاران شریف ،صدیق و پرنلاش تبریک می گویم وسلامتی و سعادت یکایک دوستان را از درگاه الهی  آرزو می کنم.

  • نویسنده : احمد میرزاییان