مسابقات وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان که در فیج در جریان بود با قهرمانی تیم ایرن به پایان رسید. آمریکا دوم شد و ژاپن در جای سوم قرار گرفت.

تیم ایران برای رسیدن به جام قهرمانی به ۶۲۲ امتیاز دست یافت، آمریکا با ۵۵۳ امتیاز و ژاپن با ۵۲۲ امتیاز جام های دیگر را به خانه بردند.
جالب است که بگوییم از ۴۲ کشور حاضر در مسابقات پسران تنها سه تیم ایران، ژاپن و آمریکا ترکیب کاملی داشتند و قبل از شروع مسابقات تقسیم سکوهای قهرمانی بین این سه تیم برای همگان متصور بود.
آنچه که به مذاق کارشناسان خوش نیامد، اینکه در جدول مدالی تیم ازبکستان با دو شرکت کننده و کسب شش مدال طلا در صدر جدول قرار گرفت و تیم ده نفره ایران با دو مدال طلا عنوان سومی را به خود اختصاص داد! حتی تیم مصر با یک شرکت کننده به سه مدال طلا و بالاتر از تیم ایران ایستاد که برایمان بسیار سنگین است.
شانس عنوان قهرمانی و مدال طلای ایران قبل از استارت کار در فوق سنگین پیش بینی می شد، جایی که علی داوودی حضور جدی داشت و ما او را برای تصاحب دوباره عنوان قوی ترین مرد جهان آماده می کنیم. او در حالی که در حرکت یک ضرب با ۱۹۳ کیلو وزنه ارزشمندی را بالای سر برد و مهار کرد، ولی در دو ضرب با ۲۲۵ کیلو عنوانی بهتر از دومی به دست نیاورد و به این ترتیب تمام آرزوهای دوستدارانش از کف رفت. با این وجود باید بدانیم که داوودی جوان اول وزنه برداری ایران است و همه باید کمک کنند تا در آینده نزدیک عنوان ارزشمند قوی ترین مرد جهان را به ایران بازگردانیم.
در فوق سنگین جوان آینده دار دیگری را در اختیار داشتیم که علیرضا یوسفی هم پشت سر داوودی قرار گرفت و مدال برنز را به گردن آویخت.
در رابطه با مسابقات جوانان جهان باید گفت: ایران برای چهارمین سال متوالی است که به این عنوان ارزشمند دست یافته است. این عنوان می تواند افتخاری برای ما به شمار آید، ولی از جهت توجه به نوجوانان و جوانان باید به گونه ای حرکت کرد تا به سرعت به استانداردهای جهانی برسیم و جوانان ما رکوردهایی داشته باشند که بتوانند در رده بزرگسالان نیز در سطح بالای دنیا قرار گیرندو
درست است که تیم ملی جوانان نسبت به سال گذشته که از جهت امتیازی روی پله قهرمانی رفت ولی از لحاظ مدالی دستمان زیاد نبود با این وجود امسال تیم ایران مدالهای بیشتری را به دست آورد و از جهت امتیازی هم با فاصله قهرمان دنیا شد. در این مورد باید از منظر دستیابی به مدالهای مرغوب کرد و مدالهای طلای ناب برنامه ریزی بهتری داشته باشیم و اگر تیمی اعزام می شود بگونه ای حرکت شود که نفرات تیم بهره وری بهتری داشته باشند و حاشیه امنیت را برای رسیدن به جام قهرمانی بیشتر و بیشتر نمایند. اگر تیم نوجوانان داریم نمود آن باید در رده جوانان جلوه گر شود و اگر تیم جوانان داریم نتایج آن در رده بزرگسالان بیش از پیش هویدا شود. در غیر این صورت ذخیره آن قهرمانی وزنه برداری به سرعت به اتمام می رسد و مشکلات گریبان این رشته را خواهد گرفت.

  • نویسنده : حسین اقبال پور