در حالیکه لیگ برتر فوتبال فردا شب به پایان می رسد و تب و التهاب در بالا و پایین جدول به اوج خود رسیده تصور می شود که همانند هفته بیست و نهم شاهد یک روز پاک دیگر در فوتبال ایران باشیم و علیرغم برخی شایعات باید عرض شود که مربیانی که فعلا در لیگ برتر مربیگری می کنند از هر گونه شک و شبهه و اتهامی مبرا هستند.

در هفته بیست و نهم که می تواست سرنوشت قهرمانی رقم بخورد در تهران تیم ماشین سازی تبریز و در مشهد تیم پدیده چنان مردانه جنگیدند که راه را بر هر موضوع شک برانگیزی بستند.
اکنون نگاهی داریم به پنج دیداری که نتتایج آن برای پنج مربی هیچ تاثیری ندارد ولی تاثیر مستقیمی می تواند بر قهرمانی و سهمیه و سقوط و بقای تیم ها داشته باشد.
مهدی تارتار به حتم اولین مربی تاثیر گذار هفته پایانی است. او باید از پرسپولیس در شهر جم پذیرایی کند که یک مساوی پرسپولیس را به قهرمانی می رساند ولی قلعه نویی و سپاهان منتظر پیروزی پارس جنوبی بر پرسپولیس هستند که البته دور از ذهن هم نیست.
با توجه به اوضاع بد پرسپولیس در خط حمله و گل نزن هایی که این تیم دارد و انگیزه بالای تارتار و بازیکنان پارس که دوست دارند تاریخ ساز لیگ برتر لقب بگیرند احتمال اینکه قهرمانی در روز آخر از پرسپولیس به سپاهان برسد زیاد هست و این در حالی است که سپاهان با بی انگیزه ترین تیم لیگ بازی دارد . استقلال خوزستان سقوطش قطعی شده و با سید محمد علوی برای اعاده حیثیت انگیزه بازی و پیروزی بر سپاهان را دارند و همانقدر که سپاهانی ها از پارس جم انتظار بازی جوانمردانه مقابل پرسپولیس را دارند پرسپولیسی ها هم چشم به جوانمردی استقلالی های خوزستان دارد هرچند استقلال خوزستان ذاتا نقطه مقابل پرسپولیس است ولی شرافت و جوانمردی ربطی به این حرفها ندارد.
اکنون به این گزینه ها نگاه کنید:
مهدی تارتار – پارس جم
مهدی تارتار روی نیمکت پارس جم این هفته حساس‌ترین ماموریت ممکن را بر عهده دارد. او باید در شرایطی به مصاف پرسپولیس برود که حریف سرخپوش به یک تساوی برای برپایی جشن قهرمانی نیاز دارد. این در حالیست که از چند هفته قبل در خصوص این تقابل صحبت می‌شد و سابقه پرسپولیسی تارتار هم در این میان حاشیه‌ساز شد. تارتار اعلام کرده تیمش را با تمام وجود برای شکست پرسپولیس به میدان می‌فرستند. نتیجه این دیدار برای سپاهان که تنها رقیب سرخپوشان در مسیر قهرمانی است اهمیت زیادی دارد.
محمد علوی – استقلال خوزستان
آبی‌های خوزستانی سقوطشان مدتی است قطعی شده و شانس تغییر مکان در جدول را ندارند و شاید بی‌انگیزه‌ترین تیم در هفته سی‌ام لیگ برتر باشند. با این حال آنها بازی حساسی در اصفهان مقابل سپاهان دارند که سرنوشت‌ساز است. سپاهان هم شانس قهرمانی دارد و هم در کورس سهمیه با چند تیم دیگر رقابت می‌کند و خیلی‌ها می‌گویند با توجه به شرایط استقلال خوزستان، شاگردان قلعه‌نویی از پیش برنده هستند. باید دید شاگردان علوی می‌توانند روی این فرضیه خط بطلان بکشند یا نه.
علیرضا منصوریان – ذوب آهن
سبزهای اصفهانی این روزها حسابی در اوج آمادگی هستند و به عقیده خیلی از فوتبال‌دوستان بهترین تیم حال حاضر لیگ این تیم است. ذوب آهن طبق گفته بازیکنان و کادرفنی برای رسیدن به جایگاه ششم جدول تلاش می‌کنند تا فصل را در بهترین شرایط ممکن به پایان برسانند و این یعنی آنها برای بازی آخر خیلی هم بی‌انگیزه نیستند ولی اهمیت اصلی بازی آنها حضور نفت مسجد سلیمان در رقابت برای بقا با سپیدرود است.
افشین قطبی – فولاد
فولاد و قطبی هم مثل ذوب آهن و منصوریان می‌خواهند با بالاترین جایگاه ممکن فصل را تمام کنند و در این مسیر تقابل سختی با با تراکتورسازی خواهند داشت. تراکتور در کورس کسب سهمیه با استقلال، سپاهان و پدیده قرار دارد و نتیجه این بازی در این کورس موثر خواهد بود.
رضا مهاجری – ماشین‌سازی
ماشین‌سازی در خانه میزبان پدیده است و حریف مشهدی هم یکی از تیم‌های حاضر در کورس سهمیه لیگ برتر. ماشین‌سازان که هفته گذشته بازی محکمی جلوی پرسپولیس انجام دادند نشان دادند بی‌اهمیت بودن بازی برایشان باعث نمی‌شود بی‌انگیزه در زمین ظاهر شوند. خصوصاً که می‌خواهند لیگ را در تبریز با برد به پایان برسانند.
مورد ویژه: استقلال – سپیدرودرشت
این دیدار تنها بازی هفته سی‌ام است که نتیجه آن برای هر دو تیم مهم و سرنوشت‌ساز است. یک طرف استقلال تهران است که برای کسب سهمیه آسیایی نیاز به ۳ امتیاز بازی خانگی دارد و از سوی دیگر سپیدرود از آخرین شانس باقی مانده برای بقا در لیگ برتر استفاده می‌کند و حتما باید استقلال را شکست دهد و تساوی هم آنها را حفظ نمی‌کند. برای همین در این دیدار نباید دنبال مساله خاصی مثل انگیزه و بازی شرافتمندانه گشت.
فوتبال تمام شدنی نیست ولی هر بازی در همان روز پرونده اش بسته می شود. قهرمانی ها هم تمام شدنی نیستند. از این عناوین زیاد بدست آمده و بازهم رقم خواهد خورد.
برد و باخت همیشه هست ولی یک نکته جاوادنه می ماند و آنهم شرافت و درستی است که از بین نخواهد رفت و فردا باید ببینیم که در پایان لیگ برتر کدام تیم و کدام مربی تاریخ ساز می شود .
برانکو با سه قهرمانی پیاپی شاید نامش ماندگار شود ولی ارائه بازی شرافتمندانه از سید محمد علوی و مهدی تارتار جاودانه و تاریخساز خواهد شد.

  • نویسنده : سیدرضا فیض آبادی