سجاد مشایخی: هم صعود کردیم و هم یک روز تاریخی ساختیم!/استرالیا همیشه استرالیا است
سجاد مشایخی: هم صعود کردیم و هم یک روز تاریخی ساختیم!/استرالیا همیشه استرالیا است

سجاد مشایخی گارد راس تیم ملی بسکتبال ایران پس از پیروزی برابر استرالیا و صعود به جام جهانی 2019 چین در گفت و گو با خبرگزاری البرز ورزشی گفت: " خدا دوستمان داشت که با یک پیروزی شیرین به جام جهانی صعود کردیم و مردم را خوشحال کردیم. "

• از صعود به جام جهانی چه احساسی داری؟

خیلی خیلی خوشحالم که این اتفاق در خانه خودمان افتاد. ما در چهل دقیقه بازی با استرالیا به خوشحالی مردم فکر می کردیم و دوست داشتیم تماشاگرها با یک خاطره خوب سالن را ترک کنند. مسلما صعود به جام جهانی در هر رشته ای برای همه کشورها اتفاق بزرگی است. بعد از المپیک جام جهانی بزرگترین آوردگاه برای همه رشته هاست. لبنان با آنکه بسکتبال ورزش اول کشورش است از صعود بازماند و فیلیپین نیز به عنوان تیم چهارم گروهش صعود کرد. اما ما علاوه بر صعود یک خاطره خوب نیز در تاریخ بسکتبال ایران به ثبت رساندیم.

• چه اتفاقی افتاد که معادلات بهم ریخت و مقابل ژاپن شکست خوردیم؟

درصد پرتاب های ژاپنی ها در آن دیدار خیلی بالا بود و ما نیز دفاع خوبی نداشتیم اما در حمله ها خوب بودیم. کمی در تقسیم توپ ها مشکل داشتیم اما ۲۰ حمله و ۲۰ ریباند بیشتر از آنها انجام دادیم. هی جیما و فازکاس در آن بازی ما را خیلی اذیت کردند. آنها در چرخش توپ عالی بودند و سرعت بازی ما نیز کم بود و با بدشانسی توپ هایمان وارد سبد نمی شد.

• به نظرت مسائل پیش آمده قبل از شروع این پنجره، روی باخت برابر ژاپن تاثیر گذاشت؟

قبل از بازی با ژاپن مسائلی وجود داشت که پاسخ به آنها برعهده ما بازیکنان نیست و از کادرفنی و بزرگترهای تیم بپرسید ! ولی بچه ها برای پیروزی برابر ژاپن انرژی زیادی داشتند و می توانم بگویم باخت به ژاپن یک اتفاق بود و اگر بار دیگر برابر این تیم به میدان برویم حتما برنده خواهیم شد.

• استرالیا را در شرایطی بردید که کمتر کسی چنین پیش بینی می کرد، این برد چگونه به دست آمد؟

بعد از باخت به ژاپن فشار زیادی روی ما بود چراکه نمی توانستیم شکست در خانه را قبول کنیم. در شرایطی که کسی فکر نمی کرد بتوانیم برابر استرالیا پیروز شویم، یکدل شدیم که این برد خانگی را به دست آوریم. به هرحال استرالیا همیشه استرالیا است. دو بازیکن آنها در جی لیگ آمریکا بازی می کنند و یکی از بازیکنانش برای درفت ان بی ای انتخاب شده است. ما در مقابل آنها عملکرد خیلی خوبی داشتیم. در دفاع عالی بودیم و توانستیم جلوی حملات استرالیا را بگیریم. در بازی با ژاپن روز ما نبود اما مقابل استرالیا چرخش توپ خوبی داشتیم و توانستیم اختلاف امتیازی را که در کوارتر اول ایجاد کرده بودیم حفظ کنیم و در نهایت پیروز میدان باشیم.

• عده ای می گفتند استرالیا تیم چهارمش را به ایران آورده و باخته، تو چه نظری داری؟

استرالیایی های بسکتبال را به خوبی می فهمند و همه بازیکنان آنها حرفه ای هستند. مربی استرالیا در مصاحبه ای گفته بود که ما صد بازیکن آماده داریم و این حرف واقعا درست است. تیم اول، دوم و یا سومی وجود ندارد، ما تیم ملی استرالیا را شکست دادیم. درست است که آنها زودتر جواز صعود را به دست آورده بودند اما فکر نمی کنم هیچ تیمی برای باخت پا به زمین مسابقه بگذارد. ما ترکیب کاملی نداشتیم و چندتا از باتجربه هایمان نبودند و زیر فشار زیادی بودیم با این حال توانستیم با شکست استرالیا صعود کنیم.

• به عنوان یک بازیکن چه هدفی برای حضور در جام جهانی داری؟

اکنون که جواز حضور در جام جهانی را به دست آورده ایم باید ببینیم چه برنامه ای برای این رقابتها داریم. ما نمی خواهیم زنگ تفریح باشیم و می خواهیم برای برد در جام جهانی تلاش کنیم تا پیشرفت بسکتبال ایران را به همه نشان دهیم. ما می توانیم به تورنمت های خوب برویم و یا از تیم های خوب دعوت کنیم که به ایران بیایند و تورنمنت برگزار کنیم تا بتوانیم با تجربه بیشتر پا به این رقابتها بگذاریم.

• از عملکرد خودت در این پنجره راضی بودی؟

به نظرم عملکرد خوبی داشتم اما بهترین احساس برای من این است که تیم ایران پیروز شود. اگر عملکرد من خوب باشد اما تیم ایران ببازد ناراحت می شوم. دوست دارم عملکرد خوبم با برد ایران همراه باشد. وقتی می بازیم آنقدر ناراحت می شوم که دیگر چیزی برایم مهم نیست.

• بعد از شکست برابر ژاپن چقدر از صعود نکردن می ترسیدی؟

باخت ما به ژاپن ناباورانه بود و خیلی سخت بود که طی دو روز شرایط را برای بازی با استرالیا مهیا کنیم. من یک درصد هم فکر نمی کردم که صعود نکنیم اما دوست نداشتم با دو باخت خانگی به جام جهانی برویم. خدا دوستمان داشت که با یک پیروزی شیرین به جام جهانی صعود کردیم و مردم را خوشحال کردیم. این برد برای بسکتبال ایران خیلی ارزش دارد.

• بازتاب صعود به جام جهانی در بین مردم چطور بود؟

ابتدا از تماشاگرها ممنونم که از ما حمایت کردند. مردم پس از باخت به ژاپن ما را تنها نگذاشتند و در بازی برابر استرالیا نیز با حضور در سالن در کنار ما بودند . همچنین رسانه ها نیز از در تمام این مدت از ما حمایت کردند و به ما روحیه دادند. حتی بازیکنان فوتبال با انتشار پستهایی در صفحات مجازی این صعود را به ما تبریک گفتند.

• مسابقات جام باشگاه های غرب آسیا از چند روز دیگر آغاز می شود. سطح این رقابتها ر ا چطور می بینی؟

روز بعد از بازی با استرالیا به ماهشهر آمدیم تا تمریناتمان را آغاز کنیم. بقیه بازیکنان که در تیم ملی نبودند زیر نظر کادرفنی تمرین می کردند و ما نیز از امروز تمرینات فشرده را شروع کردیم. حضور دو تیم از ایران و تیم هومنتن لبنان و همچنین خود عراق نشان می دهد که بازی های خوبی خواهیم داشت. از طرفی بازی های غرب آسیا برای پتروشیمی بسیار مهم است چرا که مدعی قهرمانی است و می خواهد اینبار نیز قهرمانی را به دست آورد.

• پتروشیمی برای قهرمانی در لیگ امسال چقدر شانس دارد؟

خیلی سخت است که از الان بخواهیم قهرمان لیگ را مشخص کنیم. چون تا بازی های پلی آف ممکن است تیم ها بازیکن خارجی بیاورند و قدرتمندتر شوند. لیگ امسال آنچنان قوی نبوده و باید تا پلی آف صبر کنیم ببینیم چه می شود. به هرحال شرایط اقتصادی کشور روی لیگ نیز تاثیر گذاشته است ولی با همین شرایط هم بد نبوده است. به طور کلی چهار تیم اول جدول برای قهرمانی می جنگند و یکی دو تیم دیگر نیز آمادگی خوبی دارند.. خیلی راه مانده برای قهرمانی و امیدوارم شرایط برای پتروشیمی خوب باشد و بتواند به اهدافش برسد.

  • نویسنده : کیانا شادرو