سهرابیان: فدراسیون جهانی روئینگ از ایران حمایت می کند
سهرابیان: فدراسیون جهانی روئینگ از ایران حمایت می کند

رئیس فدراسیون قایقرانی ایران درباره حضور در اجلاس فدراسیون جهانی روئینگ گزارشی ارائه داد و درباره مفاد جلسات با مسئولان جهانی صحبت کرد.

خبرگزاری البرز/ علیرضا سهرابیان، برای حضور در اجلاس فدراسیون جهانی روئینگ راهی اتریش شد و در این سفر با مسئولان فدراسیون جهانی و کنفدراسیون آسیا دیدار و گفت و گو داشت. رئیس فدراسیون قایقرانی حضورش در کنگره فدراسیون جهانی روئینگ را مثبت و پربار ارزیابی کرد و درباره آن گفت: حضور در این اجلاس با توجه به حضور مقامات و مسئولین فدراسیون جهانی برای ما پر بار بود. اصلی ترین برنامه ما رایزنی برای توسعه روئینگ بود. برنامه طرح توسعه روئینگ کشور را نیز مطرح کردیم که مورد استقبال مسئولین فدراسیون جهانی قرار گرفت.

علیرضا سهرابیان با اشاره به دیدارش با کریستوف رولاند رئیس فدراسیون جهانی و چارون روک رئیس کنفدراسیون روئینگ آسیا نیز بیان کرد: دیدار خوبی با مسئولین روئینگ جهان و آسیا داشتیم که مسیر رشد و توسعه روئینگ در ایران را هموار می کند و امیدواریم با حمایت آن ها بتوانیم با تلاش بیشتر کارها را به بهترین نحو دنبال کنیم. در هر دو دیدار طرح ها و برنامه هایمان را اعلام کردیم که مورد توجه و حمایت آنها قرار گرفت.

وی دیدار با مدیر توسعه فدراسیون جهانی را بسیار مثبت دانست و با اشاره به صحبت هایش با او تصریح کرد: با توجه به اینکه در روئینگ نیاز به توسعه بیشتر و افزایش تعداد ورزشکاران داریم برنامه ای طراحی کردیم که نیاز به حمایت فدراسیون جهانی داشت.

سهرابیان افزود: در دیدار با شیلا استفنسن مدیر توسعه FISA و کریس پری نماینده فدراسیون جهانی در توسعه روئینگ آسیا این برنامه را ارائه کردیم و آنها حمایت خود را اعلام کردند و قرار است با کمک فدراسیون جهانی طرح توسعه ای را انجام بدهیم.

رئیس فدراسیون قایقرانی همچنین گفت: در این جلسه ما اعلام کردیم که می توانیم در ایران مرکزی برای فعالیت های علمی و تحقیقاتی در رشته روئینگ با توجه به ظرفیت فدراسیون و همکاری های فدراسیون با دانشگاه های مختلف کشور به وجود بیاوریم.

رئیس فدراسیون قایقرانی درباره این طرح بیان کرد: ما این ظرفیت را داریم که با هماهنگی دانشگاه ها از طریق آکادمی ملی قایقرانی کارهای علمی انجام دهیم و اساسا معتقدم پیشبرد اهداف باید با پشتوانه تحقیقاتی و علمی همراه باشد که این طرح مورد استقبال مسئولین مرتبط در فدراسیون جهانی قرار گرفت و حمایت خود را در این زمینه به ما اعلام کردند.

استعدادیابی یکی از اولویت های فدراسیون قایقرانی است که سهرابیان در این اجلاس به برنامه های استعدادیابی قایقرانی نیز اشاره داشته است. وی درباره این موضوع گفت: در دیدارهایی که داشتیم تاکید کردیم که فعالیت های استعدادیابی فدراسیون تحت نظر افراد متخصص آغاز شده و در حال پیگیری است تا بتوانیم جوانان مستعد را به بدنه تیم ملی اضافه کنیم و از پتانسیل های موجود در کشور نهایت بهره را ببریم.

رئیس فدراسیون قایقرانی ادامه داد: با توجه به المپیادی که وزارت ورزش برگزار کرد ما توانستیم از بین نونهالانی که شرکت کرده بودند استعدادهایی را پیدا کنیم. مسئولین فدراسیون جهانی خرسندی خود را از اینکه ورزش کشور ما می تواند پشتوانه سازی خوبی داشته باشد اعلام کردند و توجه ما به رده های پایه و جذب نوجوانان به روئینگ برایشان نکته مثبت بود. البته در این زمینه جا دارد از هیات های قایقرانی که برای تربیت ورزشکار نخبه سنگ تمام گذاشتند تشکر و قدردانی داشته باشم.

سهرابیان در پاسخ به این سوال که در این اجلاس مذاکره ای برای همکاری با کشورهای مختلف همسایه داشته یا نه؟ تصریح کرد: ما دیدار و گفت و گوهای زیادی داشتیم. همزمان با کنگره صحبت هایی با فدراسیون هایی که علاقه مند به انجام تعاملات علمی و برگزاری اردوهای مشترک بودند داشتیم حتی بحث اردوهای مشترک بود اما با توجه به مشکلات مالی که در حال حاضر فدراسیون قایقرانی با آن دست و پنجه نرم می کند،  باید اردوها را در داخل کشور برگزار کنیم.

وی با تقدیر از هیات های استانی افزود: باز هم باید از هیات های قایقرانی که خود را برای میزبانی اردوهای تیم ملی تجهیز می کنند تقدیر کنیم. امیدوارم با تداوم میزبانی هیات ها پتانسیل کشورمان در هر چهار فصل سال را به کشورهای دیگر نشان بدهیم و میزبان اردوهای آماده سازی ورزشکاران خارجی در ایران باشیم. این موضوع برای تمرین ملی پوشان خوب است و ما هم علم روز را در کنار آن ها فرا می گیریم. تمرین در کنار ورزشکاران خوب کشورهای دیگر نیز منجر به پیشرفت کیفیت کار بچه های ما شود.

سهرابیان در پاسخ به این سوال که آیا جذب مربی یا دعوت از مدرس برای کلاس های مربیگری در کشور نیز در مذاکراتش مطرح بود یا نه؟ بیان کرد: در صحبتی که با رئیس فدراسیون جهانی داشتم، بحث آموزش مربیان و ارتقا سطح دانش فنی آن ها را مطرح کردم. آقای رولاند این مسئله را مستقیما به مدیر توسعه محول کرد و ما درباره این موضوع نیز مذاکراتمان را انجام دادیم.

وی از افزود: در این زمینه همکاری ما با فدارسیون جهانی باید بیشتر شود چرا که ما برای پیشرفت باید دانش مربیانمان را افزایش دهیم تا آن ها بتوانند شاگردانی در بهترین سطح داشته باشند و نهایتا تیم ملی قدرتمندتری داشته باشیم.

رئیس فدراسیون قایقرانی با اشاره به پتانسیل بالای قایقرانی بانوان ایران به خصوص در رشته روئینگ به توجه فدراسیون در توسعه این بخش اشاره کرد و گفت: پتانسیل قایقرانی ایران بسیار بالاست و در بخش بانوان نیز پتانسیل بسیار خوبی داریم. هم اکنون نیز ورزشکاران صاحب نامی در اردوهای ملی هستند که ما نفرات جوان تر را نیز شناسایی کرده ایم و در حال تزریق نیروی جدید هستیم تا بتوانیم تیم ملی قدرتمندی داشته باشیم.

سهرابیان با اشاره به توسعه بیشتر قایقرانی بانوان بیان کرد: در همین جلسه تاکید بسیار زیادی بر روی توانایی تیم ملی بانوان داشتیم. به هیچ وجه نگاهی مردانه در فدراسیون نداریم و همین مساله با استقبال مسئولان فدراسیون جهانی روبه رو شد. ما اعتقاد داریم که قایقرانی ایران پتانسیل بالایی دارد و ما توجه کامل به تیم های آقایان و بانوان به خصوص تیم بانوان داریم.