شیری: ذهنیت ها باید تغییر کند
شیری: ذهنیت ها باید تغییر کند

بین داوران والیبال خانم و آقا تبعیض وجود دارد و آن طور که شایسته است به داوران خانم توجه نمی شود دستمزد خانم ها کمتر از آقایان است.

زهرا شیری تنها داور بین المللی زن گیلان و یگانه بانویی که ریاست کمیته داوران یک استان را برعهده گرفته است با بیان جملات فوق با خبرنگاران ما درباره شرایط والیبال و داوری در ورزش گیلان گفت و گو کرد.
خانم زهرا شیری داور بین المللی والیبال, مربی درجه یک والیبال ,رئیس کمیته داوران استان گیلان با مدرک فوق لیسانس مدیریت ورزشی, اولین ناظر مسابقات والیبال آقایان در گیلان و مدرس داوری فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران است.
هیچ وقت فکر می کردید چنین اتفاقی در کشور ما بیافتد و ریاست یک کمیته را به یک خانم اعطا کنند؟
هرگز، زیرا به دلیل موقعیت زندگی و کار خانم ها این گونه موقعیت ها کمتر به بانوان در کشور ما پیشنهاد می شود ولی در خیلی از موارد این حق بانوان است.
تا کنون نگرانی در رابطه با همکاری آقایان داور داشته اید؟
راستش این مسئله باعث نگرانی من بود ولی در این ۹ ماه که من رئیس کمیته داوران استان گیلان بودم همه چیز خوب پیش رفته و هدف همه ما این است که داوری والیبال استانمان پیشرفت کند.
از سمتی که در حال حاضر بر عهده دارید هیچ وقت خسته شدید؟
خیلی زیاد. بعضی ها در استان گیلان هستند که هنوز نمی دانند گیلان یک داور بین المللی خانم دارد که در مسابقات خارج از کشور داوری کرده است و برای آنها بسیار دشوار است که ببینند یک خانم ریاست می کند.
کلاس بین المللی داوریتان را در چه کشوری گذراندید و در چه کشور هایی قضاوت کردید؟
من کلاس داوری ام را در کشور آرژانتین گذراندم و در باشگاه های زنان آسیا در کشور فیلیپین قضاوت کردم.
درآمد داوری مسابقات والیبال چه طور است؟
اصلاً شما نمی توانید به داوری به عنوان یک شغل نگاه کنید و در ایران حقوق داوران خانم کمتر از آقایان است در صورتی که هر دو به یک اندازه زحمت می کشند و رفت و آمد برای خانم ها خیلی سخت تر هم است.
عملکرد داوران خانم ما به عنوان نویسنده و کمک نویسنده در لیگ آقایان چگونه بوده؟
این یک اتفاق خیلی خوب در داوری ما بود و ما در استان گیلان هم این طرح را اجرا کردیم و خانم ها به عنوان نویسنده و کمک نویسنده برای مسابقات آقایان رفتند و حتی برگه منشی الکترونیک را هم توسط یک خانم در استان راه اندازی کردیم و خانم ها دقت بسیار زیادی در نوشتن برگه منشی داشتند.
نسبت داوران خانم و آقا در استان گیلان چگونه است؟
تعداد داوران آقای ما در استان کمتر از بانوان است در صورتی که تعداد مسابقات آقایان خیلی بیشتر از تعداد مسابقات بانوان است و ما کلی داور خانم داریم ولی مسابقات برای بانوان کمتر است.
از برنامه های کمیته داوران استان گیلان برای ما بگویید؟
ما در استان استعداد های جوان داوری را کشف می کنیم و برای کلاس ارتقا داوری معرفی می کنیم و قرار است در تاریخ ۶ و ۷ دی ماه امسال کلاس منشی الکترونیک را با حضور استاد فرهاد شاهمیری در استانمان برگزار کنیم.
خواسته شما از والیبال ایران چیست؟
باید ذهنیت های اشتباه کنار گذاشته شود و جنسیت زن و مرد دیگر مطرح نباشد و باید بدانند که اگر یک خانم هم از توانایی هایش به درستی استفاده کند به هر جایگاهی که بخواهد می تواند برسد و من واقعاً از رئیس هیئت والیبال استان گیلان ممنونم که یک توجه خاصی به خانم ها دارند.