غلامرضا سرخه ای پیشکسوت فوتبال که سوابق ارزنده ای در پرورش دروازه بانها دارد، روزگاری از بهترین های دروازه بانی فوتبال کشورمان به حساب می آمد. او در اوج جوانی از دروازه تیم های سایپا، بانک ملی، پارس خودو و شهرداری تبریز دفاع کرده است.

خبرگزاری البرز/ سرخه ای در زمان مربیگری علی پروین و حاج رضایی در تیم های ملی، دوبار به اردوی آمادگی تیم های فوتبال جوانان و بزرگسالان دعوت شد. آخرین روزی که این دروازه بان در میادین دیده شد با پیراهن تیم فوتبال شهرداری تبریز بود که با کسب قهرمانی با این تیم تبریزی از لیگ یک به جام آزادگان راه یافت تا در مجموعه مربیان فوتبال و انتقال دهنده تجربیات خود به نسل جوان فعالیت داشته باشد.
سرخه ای در حال حاضر هم فعال است و کار او تعلیم و آموزش دروازه بانهای جوان در آکادمی جهان گستر است.
با این مرد سینه سوخته فوتبال گفت و گویی انجام دادیم که با هم می خوانیم.
از نگاه شما تا به امروز عملکرد کدامیک از دروازه بانها در لیگ برتر راضی کننده بوده است؟
علیرضا بیرانوند را دروازه بانی خوب دیدم. او عملکرد بهتری نسبت به سایر گلرهای حال حاضر در لیگ برتر دارد. ضمنا بیرانوند همواره به عنوان یکی از بازیکنان کلیدی تیم پرسپولیس در لیگ برتر حضور داشته و در صدرنشینی پرسپولیس در این دوره از رقابتها نقش بسزایی ایفا کرده است.
فوتبال ایران چند سالی است که از داشتن دروازه بانهای شش دانگ، مطمئن و مطرح محروم مانده است. متاسفانه بعضی از گلرها به هنگام خروج از دروازه و نیز جایگری ها کماکان با مشکل مواجه هستند به همین دلیل مربیان دروازه بان هر تیمی وظیفه دارد برای گلرهای تیم های خوب تمرینات ویژه ای را در نظر بگیرد. البته اینکار هم حتما بایستی توسط بعضی از مربیان که همواره از تجربه و تخصص بیشتری نسبت به سایر مربیان داخلی در رشته دروازه بانی برخوردارند، صورت بگیرد تا ما در آینده بتوانیم از چند گلر خوب برخوردار شویم.
راهکار شما برای بهبود رشته دروازه بانی در فوتبال ایران چیست؟
به اعتقاد من آکادمی های فوتبال ایران که به عنوان مراکز اصلی تعلیم و آموزش بازیکنان و یا دروازه بانان مستعد در رده مختلف سنی پایه ای فوتبال کشورمان به حساب می آیند می توانند به رشد و پیشرفت بیشتر رشته دروازه بانی در فوتبال کمک کنند. متاسفانه اینکار در بیشتر آکادمی و یا باشگاه های داخلی رعایت نمی شود به همین دلیل علیرضا بیرانوند، بدون رقیب مانده و به عنوان دروازه بان اول پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ما بشمار می آید.