فیاضی: لیگ لهستان نه دعوا دارد و نه بدقولی…
فیاضی: لیگ لهستان نه دعوا دارد و نه بدقولی…

پوریا فیاضی سوای اینکه بازیکنی فداکار و فنی است به لحاظ اخلاقی هم یکپارچه آقاست، دریافت کننده قدرتی تیم ملی امسال هم در شهرداری ارومیه بازی می کند و طرفداران زیادی هم در این شهر دارد.

پوریا درباره شرایط کنونی تیم شهرداری ارومیه می گوید: اوضاع عالی است و باشگاه از طریق همکاری با ارگانها تدابیری اندیشیده تا در دوران قرمز کرونا هم بهداشتی تمرین کنیم شاکله تیم ما را تجربه داران و جوانان تشکیل داده اند و در مجموع نسبت به پارسال جوان تر شده اند. آقای پیمان اکبری هم که استاد کار با استعدادهای جوان است، اصولا ارومیه پر از استعدادهای جوان شکوفا نشده است. سرمایه گذاری خوب آقای حضرت پور شهردار باعث شد زمینه شکوفایی مستعدین فراهم شود؛ تیم ما یک سرعتی زن جوان به نام متین احمدی دارد که به لحاظ فیزیکی بی نظیر است یا امیر خداپرستی که فوق العاده است، میثم صالحی حالا دیگر یک جوان بی تجربه نیست و انتظار زیادی از وی و پوریا یلی داریم، سخت تمرین می کنیم چون تیم را برای رسیدن به فینال لیگ برتر بسته اند و همه بازیکنان چه جوان و چه باتجربه باید فشار تمرینات را تحمل کنند.

از فیاضی درباره لژیونرهای جوان والیبال از جمله جوانهای ارومیه ای پرسیدیم که چه توصیه ای دارد و او پاسخ می دهد: سعادت، توخته یا اسفندیار در بهترین شرایط سنی به اروپا می روند و این یک افتخار بزرگ برای آنهاست ولی باید بدانند که سوای چارچوب زمین، والیبال هم اصولی دارد که باید رعایت کنند، یکسال بازی کردن فقط جنبه آمادگی بازیکنان را دارد، کار لژیونرها تازه از سال سوم رقابت آنها آغاز می شود و این را میلاد عبادی پور به خوبی نشان داد و می بینید که چقدر پر دوام و مطمئن بازی می کند و رمز ماندگاری وی نیز همین است. من خودم را لژیونر نمی دانم چون دیر به لیگ لهستان پیوسته بودم و مقدمات آماده سازی را به درستی طی نکرده و آداپته نشده بودم.

فیاضی درباره تفاوت های لیگ ایران و لهستان می گوید: دو تفاوت عمده وجود دارد اول اینکه از حواشی و دعوا خبری نیست چون آنجا همه ضابطه مندند، دوم نحوه برنامه ریزی مسابقات است که به ندرت پیش می آید مسابقه ای به تعویق بیفتد. رئیس سازمان لیگ لهستان آقای زاگومنی یکی از بهترین پاسورهای اروپاست. در لیگ لهستان بحث ویدیو چک حل شده است اما ما در ایران به ویژه شهرستانها هنوز درباره سرویس ها که مثلا با سرعت ۱۱۵ کیلومتر زده می شود و اطراف خطوط پنج سانتی متری زمین فرود می آید مجادله داریم، حال آنکه می توانیم به طروقی چند دستگاه ویدیو خریداری کنیم یا به باشگاه ها یاری دهیم که این دستگاه را تهیه کنند. نکته بعدی میزان احترامی است که به بازیکنان می گذارند. در لهستان با اتوبوس سفر می کردیم گاهی هشت ساعت در راه بودیم اما اگر بازیکنی آسیب می دید باشگاه در کمترین فرصت او را مداوا می کرد، تعهد به پرداخت دستمزد بازیکنان عالی بود و هیچ پولی بالا و پایین نمی شد. این را هم بگویم که لهستان به لطف این لیگ عالی آنقدر بازیکن با کیفیت دارد که حد ندارند ولی تیم ملی فقط ۱۴ یا ۱۸ بازیکن را می تواند انتخاب کند و بسیاری بیرون می مانند اما تمرین می کنند و دست از تلاش بر نمی دارند.

گفت و گو از: جمشید حمیدی