فینال لیگ کشتی فرنگی در سایه سکوت
فینال لیگ کشتی فرنگی در سایه سکوت

مرحله نیمه نهایی و فینال رقابت های لیگ برتر کشتی فرنگی در حالی برگزار شد که بسیاری از اهالی ورزش و حتی کشتی نویسان از چند و چون آن خبردار نشدند.

خبرگزاری البرز؛ سوت پایان رقابت های لیگ برتر کشتی فرنگی باشگاه های کشور در حالی به صدا درآمد که این رقابت ها نه به جهت کیفی، نه از نظر کمی و نه به واسطه جذب تماشاگران و علاقه مندان کشتی در سطح ایده آل و قابل قبول نبود. این درست که جمعی از کشتی گیران، مربیان و برخی عوامل دیگر از سفره ای که تحت عنوان لیگ پهن شده بود بهره مند شدند اما غیر از این ویژگی در هیچ کدام از بخشهای دیگر نمی توان به برگزاری این مسابقات نمره قبولی داد.

شهری که برای برگزاری مرحله نیمه نهایی و نهایی انتخاب شده بود علی رغم تلاش مسوولین ذیربط خصوصا رئیس هیات نتوانست تماشاگران را به محل برگزاری بکشاند. فاصله تیم های شرکت کننده در این دوره از مسابقات با یکدیگر بسیار زیاد و رقابت جدی بین تیم ها وجود نداشت. نتایج مسابقات نیمه نهایی و نهایی گواه روشنی بر این مدعاست. در لیگ امسال بر خلاف سال های گذشته حتی یک نفر از کارشناسان و خبرنگاران کشتی نویس دعوت نشده بودند تا از نزدیک در جریان چگونگی برگزاری مسابقات و حال و هوای لیگ قرار داشته باشند. دل خوش کردن به پخش مستقیم مسابقات از شبکه ورزش که بسیاری از مردم اقصی نقاط کشور هنوز با این شبکه ارتباط لازم را نگرفته اند نمی تواند ملاک و معیار خوبی برای سنجش تبلیغات مسابقات باشد.

لیگ محل حضور تیم ها و باشگاه های حرفه ای، جایگاه رقابت های شور انگیز و حساسیت مسابقات مهم و سرنوشت ساز است. در مسابقات لیگ باید تا دیدارهای نهایی نتوان پیروز میدان را تشخیص داد. برخی تیم ها که سال ها در عرصه مسابقات حضور دارند در گذر زمان حرفه ای گری و راه های موفقیت را پیدا کرده اند تیم هایی که خلق الساعه و با خواهش و تمنای روسای هیات ها در مسابقات حضور پیدا کنند توان مقابله با حرفه ای ها را نخواهند داشت.

ایراد زیادی نمی توان بر مسوولین لیگ گرفت، هر چند به یکباره نمی توان آنان را از مشکلات و کاستی هایی که به وجود آمده مبرا دانست. با این وصف مهم نگاه حرفه ای به لیگ است. مسوولین فدراسیون باید بدانند با ایجاد تغییر کمیته به سازمان لیگ نمی تواند شأن و جایگاه واقعی را به این مسابقات بازگرداند. سازمان لیگ تعریف و مشخصات خود را دارد.  آنان تا نخواهند به معنی واقعی کلمه لیگ را ارزش گذاری کنند این مسابقات دوام و قوام لازم را به خود نخواهد گرفت. لیگ فرنگی به پایان رسید اما هنوز دیدارهای پایانی لیگ کشتی آزاد برگزار نشده است و مهمتر از آن جام باشگاه های جهان را در پیش داریم. می توان حداقل ظاهر مسابقات را رنگ و جلا داد و حضور تماشاگران، رسانه ها و شرایط تبلیغات را فراهم کرد وگرنه اگر قرار باشد تنها بهانه لیگ پخش مبالغ اندکی بین معدودی از کشتی گیران و مربیان باشد که نمی توان نام آن را لیگ به معنی واقعی گذاشت.

  • نویسنده : محمدرضا کاظمی