قد کشیدن ستاره های جدید در بسکتبال!
قد کشیدن ستاره های جدید در بسکتبال!

صعود به جام جهانی بسکتبال با یک پیروزی شیرین خانگی در جمع انبوه تماشاچیان صورت گرفت تا بار دیگر روزی تاریخی در تقویم بسکتبال ایران رقم بخورد. صعودی که بدون حضور نام های بزرگ و با قد کشیدن ستاره های جدید به دست آمد.

خبرگزاری البرز ورزشی/تیم ملی بسکتبال ایران در آخرین دیدار مرحله انتخابی جام جهانی تیم استرالیا را شکست داد و به جام جهانی صعود کرد. صعود با سرمربی که در ماه های اخیر با وجود تمام مخالفینی که داشت اما از تصمیمات خودش کوتاه نیامد و مقتدرانه تیم ملی را به جام جهانی رساند.

• خونی تازه در رگهای بسکتبال

صعود تیم بسکتبال ایران به جام جهانی، همچون گذشته در یک تورنمنت شکل نگرفت بلکه در یک دوره ی ۱۵ ماهه توانستیم جواز صعود به جام جهانی را به دست آوریم.پس از آن برد دلچسب و تاریخی برابر فیلیپین در شرایطی که بازیکنان شاخص ما در تیم حضور نداشتند شاهد قد کشیدن چهره هایی بودیم که جوان اما سرشار از انگیزه بودند. پیروزی برابر فیلیپین در آخرین دیدار پنجره پنجم در روزهایی اتفاق افتاد که حال بسکتبال ایران خوب نبود و به این برد و جاری شدن خونی تازه در رگهایش نیاز داشت. شاگردان مهران شاهین طبع در شرایطی فیلیپین را در خانه شکست دادند که بازیکنانی که علاوه بر توانایی هایشان، نامشان نیز می توانست انگیزه و قوت قلبی باشد، هرکدام به دلیلی کنار تیم نبودند. یکی به دلیل صلاحدید مربی،یکی به بهانه سفر به آمریکا و دیگری به دلیل قهر و کدورت با کادرفنی!

• مخالفت سرمربی با بازگشت ستاره بسکتبال

در حالی که همه تصور می کردند که بدون ستاره ها جام جهانی را از دست خواهیم داد بچه های تیم ملی کاری کردند کارستان و دو بازیکن شهرکردی تیم، بهنام یخچالی و محمد جمشیدی نشان دادند که نوبت آنهاست تا مسئولیت سنگین تیم ملی را بر عهده بگیرند و دیگر زمان تکیه کردن به بزرگترها به پایان رسیده است. با این حال پس از آن پیروزی شیرین، رسانه ها به جای آنکه به تحسین تیمی بپردازند که خود را به چند میلی متری صعود رسانده بود، سرمربی تیم ملی را تحت فشار قراردادند که چرا نمی تواند ستاره ها را بازگرداند. زمانی که فیلیپین با بازیکنان دورگه اش در ایران بازی کرد شاهین طبع صحبت از حضور دورگه ها در تیم ملی کرد که به مذاق خیلی ها خوش نیامد. با این حال نوید نیکتاش بازیکن ایرانی_ فرانسوی و مایک رستم پور بازیکن ایرانی_ آمریکایی به اردوی آمادگی جهت حضور در پنجره ششم دعوت شدند و حتی در دو بازی برابر ژاپن و استرالیا نیز به میدان رفتند. با اعلام لیست دعوتت شدگان سر و صداها بالا گرفت. حامد حدادی با آنکه از حضور در پنجره پنجم سرباز زده بود، بار دیگر دعوت شد اما نیامد، صمد بازهم دعوت شد اما سفر به آمریکا را بهانه کرد و ارسلان کاظمی که در لیگ نیز بازی های خوبی به نمایش نگذاشته بود، همچنان غایب لیست دعوت شدگان بود.

شاید پر کردن جای خالی صمد و ارسلان کار به نسبت راحتی برای تیم بود اما بدون شک جای خالی حامد حدادی پرافتخارترین بازیکن ایران که فیزیک بسیار خوبی نیز دارد می توانست تیم ایران را مقابل حریفان به دردسر بیاندازد. از این رو مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی بارها و بارها طی جلساتی حضوری و تلفنی از حدادی خواست که به تیم ایران بازگردد اما وی پایش را در یک کفش کرده بود که تا خواسته هایش برآورده نشود در تیم حضور نخواهد یافت. حدادی برای حضورش دو خواسته داشت: بازگشت ارسلان کاظمی به تیم ملی و عذرخواهی مستقیم مسعود قاسمی سرپرست تیم ملی به دلیل مصاحبه اش از حدادی! دو خواسته ای که از سوی فدارسیون غیر ممکن اعلام شد. با این حال حدادی که احساس می کرد رو به روی مردم قرار گرفته است و از طرفی بازیهای خانگی و جشن صعود او را وسوسه کرده بود، درست یک هفته مانده به پنجره ششم انتخابی و دیدار برابر ژاپن به سالن آزادی رفت و کوارتر پایانی دیدار دوستانه دو تیم اردن و ایران را از پله های رختکن اردنی ها تماشا کرد.
اسطوره بسکتبال ایران پس از پایان بازی بدون آنکه به سمت اعضای کادرفنی برود و با آنها سلام و احوالپرسی کند، مستقیم با خبرنگارها به گفت و گو پرداخت و گفت می خواهد برای یک هفته کدورت ها را کنار بگذارد و برای تیم ایران بازی کند. خواسته ای که با مخالفت سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران مواجه شد و مثل آب سردی بر روی سر حامد حدادی ریخته شد. مهران شاهین طبع بازگشت حامد به اردو را درست ۵ روز مانده به آغاز رقابتها نپذیرفت و گفت اهمیت حامد به مردم و تیمش را درک می کنم اما الان برای بازگشت وی بسیار دیر است. تصمیم سرمربی شوک بزرگی به اهالی بسکتبال وارد کرد. گروهی در حمایت از حدادی به پا خاستند که نباید با اسطوره بسکتبال ایران چنین رفتاری شود و دود این ماجرا به چشم اهالی بسکتبال خواهد رفت و گروهی دیگر با اعلام آنکه حدادی بازیکن بزرگی است اما نظم و انضباط برای همه باید به طور مساوری اعمال شود، از تصمیم سرمربی حمایت کردند.

• صعود بدون اما و اگر

پنجره ششم انتخابی جام جهانی آغاز شد و تیم ایران در بازی اول میزبان ژاپن بود. در حالی که همه تصور می کردند به راحتی ژاپنی ها را شکست می دهیم و جشن صعود به پا می کنیم، مهمان حسابی غافلگیرمان کرد و با شوت های پی در پی سبد ایران به گلوله بست!. محمد جمشیدی اگرچه ستاره تیم ایران بود اما با تک روی هایش دست سایر بازیکنان را سرد کرد و در شبی که شب یخچالی نبود، تیم ایران ناباورانه برابر ژاپن شکست خورد تا نگرانی برای صعود به جام جهانی شدت بگیرد.

پیش از بازی ایران و ژاپن همه صعود ایران را ۹۹٫۹% می دانستند اما پس از این شکست همان ۰٫۱% نگرانی جامعه بسکتبال را دربر گرفت. در حالی که همه فکر می کردند ایران نمی تواند استرالیا را شکست دهد و برابر یکی از قدرتهای دنیا شکست خواهد خورد، به پنج حالت برای صعود به جام جهانی اشاره شد که در صورت وقوع هرکدام تیم ایران جواز حضور در جام جهانی را به دست می آورد. اما بازیکنان بسکتبال کشورمان بار دیگر نمایش خوب خود مقابل فیلیپین را اینبار در خانه و در برابر تیم استرالیا تکرار کردند و با شکست این تیم بدون هیچ اما و اگری جواز حضور در جام جهانی را به دست آوردند بدون شک این صعود بسیار دلچسب تر از صعودی بود که می توانستیم از نتیجه سایر بازی ها به دست آوریم.

اگرچه پیروزی برابر استرالیا و جشن صعود در خانه به اهالی بسکتبال خیلی چسبید اما باید نگاه واقع بینانه و به دور از هیجانی داشته باشیم و بدانیم که تیم استرالیا با هشت بازیکنی که برای نخستین بار در پنجره ششم به میدان می رفتند و چهار بازیکن به نسبت با تجربه تر به مصاف ایران آمد. تیمی که شاید تیم سوم و یا چهارم استرالیا باشد. اما به هرحال صعود به جام جهانی در یک تورنمنت به دست نیامد بلکه پروسه ای یک ساله و نیمه بود که تیم ایران در این مدت توانست با کسب ۸ پیروزی آن را به دست آورد. تیم قدرتمندی همچون ژاپن که میزبان المپیک ۲۰۲۰ و یکی از مدعیان هشت تیم برتر بسکتبال دنیاست نیز با ۸ پیروزی به جام جهانی رسید و در مقابل کشوری مانند لبنان که بسکتبال ورزش اول آن به شمار می رود از صعود بازماند.

شاهین طبع همانند کی روش

نکته دیگر عملکرد سختگیرانه مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی است که درست یک سال پیش مسئولیت این تیم را برعهده گرفت و طبق نظم و انضباط و اصول خاصی آن را اداره کرد و به جام جهانی رساند. مصداق این امر در فوتبال کشورمان کاری است که کارلوس کی روش با ستاره ها کرد. وی با کنار گذاشتن بازیکنانی همچون مهدی رحمتی، هادی عقیلی و سید جلال حسینی اگرچه دشمنان زیادی را برای خود به وجود آورد اما در نهایت کاری کرد که به نفع آینده فوتبال کشورمان شد و به پیشرفت و روند رو به رشد ما کمک کرد. مهران شاهین طبع نیز این شجاعت را به خرج داد تا برروی نام های بزرگ بسکتبال خط قرمز بکشد و مقابل پرافتخارترین بازیکن ایران ایستادگی کند. بدون شک این واقعیت انکارناپذیر است که حتی اگر حامد حدادی حالا کنار گذاشته نمی شد، در خوشبینانه ترین حالت بیش از دو سال دیگر نمی توانست برای تیم ایران بازی کند و ما باید به نبودن این بازیکن عادت کرده و به فکر راه حلی باشیم. غیبت ستاره هایی همچون حدادی، صمد و کاظمی، باعث شکوفا شدن بازیکنانی همچون بهنام یخچالی، میثم میرزایی، سجاد مشایخی و محمد جمشیدی شد که می توان از آن به عنوان اتفاقی خوب در این روزهای بسکتبال نام برد.

تیم بسکتبال ایران پس از پشت سر گذاشتن ۱۲ دیدار در ۱۵ ماه و کسب هشت پیروزی برای سومین بار به جام جهانی صعود کرده است . ما قبل از آن در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ در جام جهانی شرکت کرده بودیم و تصمیم داریم در این دوره متفاوت تر از دوره های قبل حضور یابیم.

  • نویسنده : کیانا شادرو