مدرسان ایرانی در کلاس های اورآسیای والیبال
مدرسان ایرانی در کلاس های اورآسیای والیبال

در حالی که راضیه سیف زاده به عنوان تنها مدرس ایرانی فدراسیون جهانی والیبال در صحنه آموزشی این رشته حضوری فعال و موثر در عرصه های بین المللی دارد، خبر دار شده ایم که دو مربی جوان ایرانی محمود افشاردوست و علیرضا طلوع کیان نیز به جمع مدرسان اورآسیا پیوسته اند که امیدواریم موفق باشند.

محمود افشاردوست درباره نحوه انتخاب مربیان جوان برای حضور در دوره مربیگری اروپا و آسیا، گفت: دو کنفدراسیون والیبال آسیا و اروپا برای شرکت‌کنندگان در این دوره شرایطی در نظر گرفته‌اند که آشنایی به زبان انگلیسی و مدرک مربی‌گری بین‌المللی از جمله آن‌ها است.
وی تمرینات پایه، آسیب‌شناشی و چگونگی برخورد با آسیب‌ها، تکنیک، تاکتیک و آنالیز را محور تدریس در این دوره‌ها دانست و گفت: به نظر من تلفیق والیبال دو قاره اروپا و آسیا می‌تواند عاملی برای رشد و توسعه والیبال در این دو قاره شود.
افشاردوست که به عنوان یکی از مدرسان در این دوره شرکت می‌کند، درباره زمان برگزاری دوره گفت: این دوره تا پایان سال ۲۰۲۱ در زمان‌های متفاوت و شکل‌های حضوری و غیرحضوری و در چند مرحله برگزار خواهد شد که مرحله نخست حضوری از ۱۹ تا ۲۵ آوریل سال ۲۰۲۱ به میزبانی تایلند یا اندونزی است و مرحله دوم نیز به میزبانی قاره اروپا خواهد بود.
وی در پاسخ به این پرسش که مدرسان این دوره از قاره آسیا چه کسانی هستند، گفت: کنفدراسیون والیبال آسیا پس از بررسی نفرات پیشنهادی، شش نفر را به عنوان مدرس انتخاب کرده است که من و طلوع‌کیان از ایران هستیم و دو مدرس از هند، یک نفر از عمان و احتمالا یک نفر دیگر هم از چین هستند. همچنین سریت هاران از هند مسئولیت این گروه مدرسان را بر عهده دارد.
دبیر اسبق فدراسیون والیبال با بیان این که در قاره آسیا، والیبال ایران و مربیان ایرانی سرآمد هستند، گفت: شاید به دلیل قراردادهای مناسب داخلی، تا کنون مربیان ایران کم‌تر به دیگر کشورها رفته باشند، اما مربیان ایرانی توانایی هدایت تیم‌های مطرح جهان را دارند.
وی تصریح کرد: سطح والیبال قاره اروپا در مجموع از آسیا بالاتر است و دوره مربی‌گری اورآسیا، برای بهره‌برداری مناسب از دانش فنی مربیان هر دو قاره است و این تبادل اطلاعات می‌تواند برای رشد والیبال آسیا بسیار مناسب باشد.
کارشناس خبره و عضو هیات رئیسه فدراسیون والیبال ادامه داد: خرسندم از این که به عنوان نماینده والیبال ایران که صدرنشین آسیاست و در جایگاه هشتم جهان قرار دارد، به عنوان مدرس در این دوره شرکت می‌کنم و از فدراسیون والیبال برای موافقت و کمک، تشکر و قدردانی ‌می‌کنم.

علیرضا طلوع‌کیان دیگر مدرس ایرانی دوره مربی‌گری والیبال اورآسیا نیز گفت: برگزاری این دوره، برای تبادل اطلاعات بین مربیان جوان آسیا و اروپا بسیار مهم است.
وی با بیان این که خیلی وقت‌ها شاهدیم که مربیانی از اروپا برای هدایت تیم‌های آسیایی به این قاره می‌آیند اما موفق عمل نمی‌کنند، گفت: به یقین این موضوع دلایل متعددی دارد که برگزاری این دوره‌ها می‌تواند برای آسیب‌شناسی این موضوع نیز مناسب باشد.
وی تاکید کرد: مربیان والیبال آسیا و اروپا در جهان سرآمدند و رقابت خاصی نیز با مربیان آمریکا جنوبی دارند. برگزاری دوره اورآسیا باعث افزایش سطح فنی مربیان جوان دو قاره خواهد شد و رقابت با مربیان آمریکای جنوبی نیز جذاب‌تر می‌شود.
طلوع‌کیان ابراز امیداوری کرد که افشاردوست و خودش، نماینده مناسبی از سوی مدرسان والیبال ایران و آسیا در این دوره‌ها باشند و تاکید کرد: مربیان ایرانی در جهان ناشناخته هستند و امیدوارم این دوره، برای معرفی توان مربیان ایرانی نیز مناسب باشد.