جدال ها و مناقشه های همیشگی در داخل و سرگرم شدن به اوت یا آفساید بودن یک توپ،ما را از اهداف اصلی و موضوعات بین المللی غافل کرده است .در آسیا حتی از امارات و چین هم سهمیه کمتری گرفتیم !

در هفته گذشته مجادلات و منازعات داخلی فوتبالی به اوج خود رسید.همه برای یکدیگر شمشیر را از رو بستند و سگرمه های خشم آلود خود را به هم نشان دادند.
در این وادی پر آشوب هیچکس در امان بود.
همه سرگرم بازی فوتبال شدیم و از هدف دور !
حتی پای سلطانی فر و عراقچی دو مدیر ورزش و سیاست هم به وسط کشیده شد ،تا فشار افکار عمومی به منتهای درجه برسد.
یکی فوتبال را کثیف خواند،دیگری پای رشوه و شرط بندی را به میان کشید.در این وسط برانکو هم ادعا کرد که دو پنالتی برای تیمش نگرفته اند.فتحی در مصاحبه شبانگاهی تلویزیونی اش از دل پر درد هواداران آبی گفت.اما بازیکنان تیمش در حساس ترین شرایط ،تمرین روزانه را تحریم کردند تا به پول و پله برسند!
معلوم نشد که بالاخره هواداران برای بازیکنان استقلال مهم هستند یا رسیدن به پول ؟
و در روزهای پایانی لیگ روشن نشد که بودیمیر با توصیه چه کسی به جمع پرسپولیسی ها پیوست.خیلی ها برانکو را متهم‌اصلی قلمداد می کنندو برخی پای دلالها را به وسط می کشند.درست مثل نیومایر و حاجی گرو در استقلال که با‌ ظرافت خاصی به تیم پیوستند،تا از این رهگذر دلالها و واسطه ها به نان و نوایی برسند.
متاسفانه مدیران ما هم همراه و هم صدا با دلالها و واسطه ها،به بیراهه رفته و پولهای میلیاردی از جیب مردم را خرج بازیکنان درجه چندم می کنند و در مواقعی که به بن بست می خورند از احساسات پاک مردم و هواداران هزینه می کنند و… !
همانطور که در سطور پیشین بدان اشاره شد.اهالی فوتبال هر یک سرگرم مناقشه و مجادله بودند ،تا به شکلی از اصل ماجرا که نقصان مدیریتی است ،غفلت کنند.
فدراسیون هم تمام تلاش خود را مصروف عقد قرار داد با ویلموتس کرده بود.
در همین اثنی کنفدراسیون فوتبال آسیا در باره سهمیه کشورهای عضو در جام باشگاهها تصمیم گیری کرد .متاسفانه رایزنی خوبی در این عرصه نداشتیم،اما اماراتی ها و چینی ها با تقویت نمایندگانشان در مذاکرات و حضور پر رنگ در afc کارشان رابه درستی پیش بردند.
چین و امارات در فصل آینده جام باشگاههای آسیا سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه د پلی آف گرفتند. ایران وقطر دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه در پلی آف به نامشان ثبت شد.عربستان هم سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه در پلی آف گرفت.
البته به این نکته ظریف هم باید اشاره داشت ،که afc جدا از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری کشورها به حضور تماشاگر و اقبال مردمی هم توجه داشته و افزایش سهمیه چین هم به دلیل سرمایه گذاری وسیع آنها در فوتبال باشگاهی و حضور پرتعداد تماشاگران چینی در ورزشگاهها بوده است.
کاهش سهمیه قطر ،علیرغم حضور موفق السد و الدحیل در مرحله مقدماتی ،قطعا به دلیل نداشتن پشتوانه تماشاگر و بازی در ورزشگاههای خالی بوده است.وگرنه آنها در ولخرجی در آسیا و جهان زبانزد خاص و عام هستند.
در این ارتباط دادن سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه در پلی آف به امارات، قدری با منطق جور در نمی آید.آنها هم تماشاگر زیادی ندارند و تیمهایشان در مراحل مقدماتی دوره قبل و مسابقات فعلی توفیق چندانی نداشته اند.به نظر می رسد نفود و حضور پر رنگ اماراتی ها در afc در این تصمیم گیریها دخیل باشد،همانطورکه کوتاهی و غفلت ما در این عرصه به زیان باشگاههای ایران تمام شده است.
همه باور دارند که ایران به لحاظ حضور تماشاگر در ورزشگاهها در آسیا رکورد دار است.حتی در بازیهای خارج از خانه در قطر و امارات هم تعداد تماشاگران ایرانی بیشتر از تماشاگران آنها بود.بنا بر این باید قبول کنیم به لحاظ مدیریتی در مراودات بین المللی خوب عمل نکرده و برنامه ریزی غلط سازمان لیگ در فصل جاری و حذف استقلال و پرسپولیس در این تصمیمات دخالت داشته است.

  • نویسنده : احمد میرزاییان