موفقیت قلعه نویی از روی شانس و اقبال نیست
موفقیت قلعه نویی از روی شانس و اقبال نیست

تیم ریشه دار و صد البته پرطرفدار استقلال در طول دهه های اخیر چهره های نیکنام و بزرگمردان بسیاری را بخود دیده که توانستند قاتق نان این باشگاه باشند.

بی گمان هادی نراقی یکی از پیشکسوتان متین این باشگاه است که در دوران قهرمانی عنصری موثر در خط آتش آبی ها بود .

فرصتی دست داد تا با این دوست دیرینه گفت وگویی متفاوت و صمیمانه داشته باشیم که ماحصل آن عینا در پی می آید .

++ضمن تشکر از لطف جنابعالی ، در ابتدای این دیالوگ لطفا از بازیهای اخیر استقلال بگویید و ارزیابی خود را تشریح کنید .

بنده از منظر دیگری بازیها را می بینم و معتقدم که فوتبال یک هنر است و باید شرایط در همه سطوح مناسب باشد تا ما از یک تیم توقع داشته باشیم . وقتی جامعه ، شر ایط طبیعی و نرمال نداشته باشد ، قطعا این مشکلات به کادر فنی و بازیکنان نیز سرایت می کند.

لذا اگر استقلال نتوانسته انطور که باید و شاید انتظارات را برآورده کند اصلا به ناکارایی کادر فنی و بازیکنان ارتباط ندارد و بنده باضرس قاطع معتقدم که ضعف مدیریت باعث این مشکلات است .

++یعنی عدم نتیجه گیری در دوبازی گذشته مقابل فولاد و سایپا به اندیشه های کادر فنی ارتباط ندارد ؟

ابدا. اجازه بدهید بنده به شما ( رسانه ها ) تاکید کنم که اصلا بدنبال انتقاد و ایراد از امثال فرهاد مجیدی نباشید . من معتقدم که نباید سرمایه هایی مثل فرهاد مجیدی را بسوزانیم . اگر چنین کنیم باید دوباره دست به دامان مربیان خارجی شویم و میلیاردها پول از بیت المال را به جیب آنها بریزیم ، تازه اگر این دسته از مربیان شکایت نکنند و سرمان کلاه نگذارند ، شانس آورده ایم . ما مربیان خوبی داریم و گناهی نابخشودنی است که این همه پول بی زبان را با این وضعیت اقتصادی به آنها بدهیم . بجای اینکارها ، بیاییم دانش و تجربه مربیان جوان و اتیه دار را مضاعف کنیم .

++بهرحال کادر فنی در چینش نفرات و تفکرات فنی نقش اصلی را بازی می کند .

بله ولی باید ببینم مجیدی چه نقشی در جذب بازیکنان داشته است . اجازه بدهیم مثالی روشن بزنم ، اصلا تابحال فکر کرده اید که چرا قلعه نویی روی نوار موفقیت حرکت می کند ؟

چون خودش تیم را می بندد و به همین سبب همواره موفق است و نمی توان آن را به شانس و اقبال مساعد او قلمداد کرد. وقتی یک تیم خوب بسته شود ، طبعا خوب هم نتیجه می گیرد . علت موفقیت پرسپولیس در سالهای اخیر نیز به همین علت است و نباید از مسئله مهم را به بوته فراموشی سپرد

++یعنی عامل اصلی موفقیت پرسپولیس ، نگاه جدی به این پروسه است .

دقیقا همینطور است . پرسپولیس تیمش را بخوبی بست ، آنهم بیشتر با نفرات داخلی و مزد این اقدام پسندیده را گرفت . شما اگر دقت کرده باشید ، طی سه سال اخیر اسکلت بندی پرسپولیس حفظ شده و این برگ برنده این تیم در لیگ برتر بشمار می رود.

حرف من این است که باید با واقعیت ها زندگی کرد نه اینکه بیاییم تمام تقصیر ها را برگردن مجیدی ها بیندازیم و از اصل موضوع غافل شویم .

++شما تاکید می کنید که ناکارآمدی مدیریتی عامل اصلی در عدم نتیجه گیری استقلال است . این مشکل در دیگر تیم ها نیز صادق است . چون مشکل اصلی ما در عرصه فوتبال نبود پارامترهای مدیریتی است ولی برخی از تیم ها باوجود این نقطه تاریک ، نتیجه بهتری در مقام مقایسه با استقلال می گیرند .

بله ، ولی هیچکدام به اندازه استقلال این همه تغییراتی در عرصه مدیریت نداشته .اجازه بدهید حرف دلم را بزنم ، من دلم نمی آید به کادر فنی و بازیکنان ایرادی بگیرم . بازهم تکرار می کنم مادامیکه در استقلال مدیریت قوی و کاردان نباشد ، آش و کاسه همین است.

++حال که به بحث مدیریت اشاره کردید ، به یک نکته مهم اشاره کنیم اینکه بعضا حتی باوجود آنکه میلیارد ها بدهی روی دست استقلال می گذارند ، پس از جدایی از این باشگاه ریشه دار پست های کلیدی در جاهای دیگر نیز می گیرند .

متاسفانه باید اعتراف کنم همینطور است . استقلال سال به سال بدهی روی بدهی می گذارد ولی کمتر دیده شده که مدیریت زیر سئوال برود و اینجاست که رسانه ها باید نقش خود را بخوبی ایفا کنند و واقعیت ها را به مردم بگویند .

++ولی بهرحال استقلال ، هواداران سینه چاک بسیاری دارد و آنها توقع دارند که تیم محبوبشان نتیجه دلخواه بگیرد . باتوجه به بازیهای باقیمانده و بازی حساس مقابل سپاهان در مرحله نیمه نهایی جام حذفی ، چه چارچوبی باید اتخاذ کرد ؟

منهم مثل بسیاری از استقلالی ها علاقه مند هستم این تیم در بازیهای آتی نتیجه بگیرد وباید به مجیدی فرصت داد تا او و دیگر همکارانش بتوانند تیر خود را به هدف بزنند .

این مهم درشرایط محقق خواهد شد که فضا برای مربیان و بازیکنان مهیا شود و آنها در سایه آرامش و بدور از استرس و تنش بتوانند آماده بازیهای حساس پیش رو باشند.

++البته رسیدن به عرصه آرامش ، سوای نقش مدیریت باید اذعان کرد که کادر فنی هم باید برای رسیدن بازیکنان به مرز بالندگی و خودباوری مسئولیت خطیری بردوش دارد.

حرف شما را می پذیرم و امید وارم که مدیراستقلال به حرفهایی که می زند و قولهایی که می دهد عمل کند . وعده و وعید و موج سواری یک عادت بسیار بد است که باید از چهره استقلال دور شود تا هم مربی و هم بازیکن دغدغه نداشته باشند. وقتی فضا تنش زا باشد و بازیکن در این شرایط نمی تواند راندمان موفقی از خود ارایه بدهد. می خواهم در اینجا مثالی بارز بزنم ، در سالهای دور در محله ۴۰۰ دستگاه تیمی داشتیم که بنده در زمان نوجوانی در آن تیم بازی می کردم و اقای مهدی لواسانی مربی ما بود . یک روز پیش از یک بازی مهم از اعضای تیم پرسید هیچکدام مشکلی ندارید که بنده دستم را بالا بردم و به ایشان گفتم که صبح امروز به پدرم بگومگو کردم . جریان از این قرار بود که بنده از پدرم دوریال پول خواستم که وی امتناع کرد و در نهایت من با عصبانیت آن روز را سپری کردم .

در نهایت آقای لواسانی تصریح کرد که چون شرایط روحی و روانی مناسبی ندارم باید در نیمکت بنشینم و بنده را به زمین نفرستاد . مشکل استقلال نیز در شرایط فعلی همین است ، بازیکنان از بدقولی ها و حاشیه های کاذب خسته شده اند .

++سئوال پایانی ما در خصوص حضور بزرگان در تیم استقلال است. برخی از پیشکسوتان این باشگاه معتقدند که باید در کمیته فنی و یا دیگر لایه های باشگاه ، نفراتی پخته تر باشند که بتوانند به کادر فنی نقشه راه ارایه بدهند . نظر شما در این خصوص چیست ؟

این ایده کاملا منطقی و بجاست . در هر باشگاهی باید بزرگمردان و خبرگان باشند و تبادل اندیشه و خردجمعی در آن حرف نخست را بزند .

مشورت پذیری در فوتبال یک نسخه شفا بخش است و مطمئن هستم کادر فنی استقلال به این آیتم معتقد است و آن را باوردارد .

در خاتمه امیدوارم مدیرانی که درعرصه فوتبال فعالیت می کنند حرف شنوی داشته باشند و راهکارهای اثربخش کارشناسان را سرلوحه کار قرار دهند . با تغییرات پیاپی مربیان اصلا موافق نیستم و اینکار مساوی است با فرار از واقعیت ها . بجای اینکه دست به دامان این مربی و آن مربی شویم ، بهتر است که به مربیان جوان فرصت بدهیم و آنها را به مرز پختگی برسانیم . حشمت مهاجرانی یک شبه به بهترین مربی تاریخ فوتبال ایران نرسید ، او باحمایت مدیران وقت به مرزبالندگی دست یافت و این اموزه حرفه ای باید در باشگاههای ما نیز رعایت شود.

گفت و گو از: رضا میرزاییان