نارنجی پوشان در کوره شهداب ذوب شدند
نارنجی پوشان در کوره شهداب ذوب شدند

ظرفیت باخت داشته باشیم و باور کنیم که فقط نامها والیبال بازی نمی کنند، والیبال بدون انگیزه منجر به پیروزی نمی شود.

از بد دهنی و پرخاشگری تماشاگران حمایت نکنیم، محبوبیت با تلاش صادقانه دست به دست می آید، والیبال ورزش فیرپلی است و توری که دو زمین را از هم جدا می کند منشاء بازیهای جوانمرانه است، در این ورزش زور مقهور تکنیک، تاکتیک و تدبیر می شود، کاری که دیروز تیم بدون ستاره شهداب یزد انجام داد و تیم ستاره دار نارنجی پوشان را در کوره سختکوشی خود ذوب کرد. چرا باید ناراحت شد و حقیقت را بر نتابید؟ همه اهالی والیبال دوستان ما هستند و سالها برای آنها قلم زده ایم و اکنون که از دوران آماتوری صرف به روزگار حرفه ای رسیده ایم، لااقل خلق و خوی، رفتار و گفتار مربیان حرفه ای را سرمشق قرار بدهیم و به شاگردان خود بیاموزیم که با اغواگری و حرمت شکنی به جایی نخواهند رسید، ورزش بدون اخلاق بیگاری است!

از سوی دیگر ما از بروخوردهای انضباطی با تماشاگران، مربیان و بازیکنان خاطی از هر باشگاه و مقامی باشد، پشتیبانی می کنیم به شرط اینکه حکایت یک بام و دو هوا نباشد و برخی از ناظران و داوران که فکر می کنند والیبال روی قباله آنها نوشته شده چشم بر روی حقایق نبندند و ملاحظات را بر قانون و مقررات ترجیح ندهند.

هفته سوم لیگ برتر والیبال باشگاه های کشور تحت الشعاع شکست سایپا و پیروزی شهداب یزد بود، تیم بدون ستاره ای که هیچکس به جز عباسعلی میرحسینی (سرمربی) آن را باور نداشت و دیدیم که چقدر عالی و بدون ادعا والیبال بازی کردند، خوب و هدفمند سرویس زدند، مستقیم و حساب شده دفاع کردند، محمد عزیزی در ابتدای بازی درخشان بود، اما در این بازی حمید سوسن آبادی و علی جلوه پسر بهنام جلوه کاپیتان سابق تیم ملی تا به آخر درخشیدند و نیز ناصر رحیمی پناه که در کسوت لیبرو توپهای عالی گرفت. رضا رضایی در قطر پاس، علی ولی زاده و خانی هم پا به پای تیم پیش آمدند. ست های ابتدایی این بازی داوری مشکل داشت اما به تدریج کاویانی با آرامش بیشتری سوت زد. در تیم سایپا که از محمدجواد معنوی نژاد سود می برد، بهنام حاجی پور در پست قدرتی خوش درخشیده بود، او همیشه خوب و بدون حاشیه بازی می کند.

والیبال، کشتی نیست!

اما در اردکان، وقتی تیم خاتم ست اول را از شهرداری ارومیه برد همه فکر می کردند، شهرداریچی ها روز سختی خواهند داشت اما تیم شهرداری به لطف دریافت های فرهاد قائمی و محمدرضا حضرت پور و آبشارهای سعید مصطفی وند و شهرام محمودی روز خوبی را برای پاسورهای ارومی رقم زد ولی سرآمد همه شهرام محمودی بود، این بازی جنگ پدر و پسر کارخانه نبود، چون والیبال کشتی و جنگ تن به تن نیست، عناصر والیبال باید مثل پیچ و مهره به هم متصل باشند. در تیم اردکان که در نبود سعید شیرود و فرهاد ظریف بازی می کرد، امیرعلی فتحعلی جنگنده ظاهر شده بود. در اصفهان در یک سالن بدون  تماشاگر هم حاشیه به وجود آمد و پیروزی شیرین یاران عظیم با برخورد نامناسب پاسور اصفهانی گنبد هومن باقری با مدیرعامل باشگاه سپاهان گس شد، اما این چیزی از ارزشهای کار مردان گنبد کم نمی کند که بازهم بیشتر روی کاکل سرویس و اسپک، بمب افکن ترکمن صحرا میکائیل تاجر چرخید، هرچند که در ساعد رسانی شهروز همایونفرمنش بازیکن مستعد و عبدالرضا علیزاده پاسهای هومن باقری در چرخه پیروزی گنبدیها بسیار موثر بوده است. در تیم سپاهان علیرضا جلالی بهتر از سایرین بود.

در ورامین همینکه تیم بدون ستاره فولاد سیرجان ایرانیان مسابقه را به ست پنجم کشاند، ثابت می کند که شاگردان دامغانی در جو همیشه پرشور ورامینی ها عالی بودند، اما تجربه افزونتر تیم قهرمان آسیا به ویژه نمایش دو سرعتی زن ملی پوش علی اصغر مجرد، مسعود غلامی و حضور پرویز پزشکی و رضا صفایی عامل برد ورامینی ها در ماراتن سنگین شد.

در آمل، تیم شهروند اراک که با بازیکنان عقاب نهاجا تمرین کرده بودند و می خواستند با نام عقاب شهروند بازی کنند با مخالفت سازمان لیگ فدراسیون مواجه شدند و در نتیجه با همان یاران هفته قبل بازی کردند و سه بر صفر شکست خوردند. تیم کاله در واقع هیچگاه تحت فشار حریف کم نام و نشان قرار نگرفت اما میثم صالحی بازهم یکه تاز میدان آملی ها بود و سرانجام در مشهد، پیکان در نبود جواد کریمی و سلیم چپرلی که دوران محرومیت خود را طی می کنند، سه بر یک تیم پیام را شکست داد، در تیم پیکان حرف اول و آخر را پوریا یلی بازیکن قوچانی و اسماعیل مسافر قدرتی دریافت کنند این تیم زدند و در تیم مشهد هم حامد صدیق (پاسور دوم) سحاب دلقندی روز خوبی داشتند.

  • نویسنده : جمشید حمیدی