با پیروزیهای شگرف والیبالیست های ما در جام ملتها بار دیگر ،موج تازه ای از روحیه خودباوری و اعتماد به نفس در میان جوانان و آحاد جامعه ایجاد شد.این نقش آفرینی مثبت والیبال،شرایطی به وجود آورد تا تنش های روز افزون و چالش های همیشگی فوتبال برای مقطعی کوتاه در جامعه کم اثر باشد.

در روزهای گذشته جمشید حمیدی که از کارشناسان نامی والیبال کشور هستند از زوایای مختلف نکات فنی نمایش والیبالیستهای ما را به رشته تحریر در آوردند.
رضا مقدم دیگر همکار ما که در ژاپن اقامت دارند ،با ارسال عکس های حاشیه ای و به هنگام و اشاره به نکات فنی سعی وافری داشتند تا اطلاعات جامع و تازه ای به سمع و نظر مخاطبان برسانند.
ایشان اعتقاد داشتند حضور موثر تیم والیبال ایران در ژاپن و نتایج درخشان آنها موجی از هماوردی ایرانیان در توکیو و استانهای همجوار ایجاد کرد .حضور نزدیک به ششصد تماشاگر ایرانی و پر شدن سکوهای اختصاص داده شده در بازی آخر حتی باعث تعجب ژاپنی ها هم شده بود و..
به نظر می رسد با شروع پیکارهای دور سوم و چهارم در ارومیه و اردبیل و هجوم تماشاگران به سالنها و محل برگزاری و پخش تلویزیونی مسابقات،موج دیگری از اقبال مردم به سمت و سوی والیبال را شاهد خواهیم بود .
به عنوان صاحب این نوشتار و ساکن محله منیریه و خیابان ابوسعید که بورس فروش لوازم ورزشی است،در چند روز گذشته نوجوانان زیادی را دیده ام که توپ و تور والیبال خریداری و کوچه و خیابانهای فرعی مشغول بازی والیبال هستند.قطعا این مناظر زیبا در دیگر شهرها و شهرستانهای کشور هم به وفور مشاهده شده است.
در هنگام برگزاری مسابقات هم اغلب مغازه دارها و فروشندگان را می دیدیم که چهار چشمی از صفحه تلویزیون لحظه به لحظه صحنه ها را تعقیب می کردند. جوانترها هم در معابر و خیابانها از طریق تلفن همراه نتایج را پیگیری کرده و صدای بلند رادیوی اتومبیل ها هم حکایت از اهمیت این موضوع برای مردم داشت و…
متاسفانه این موج آفرینی و تاثیر گذاری مثبت والیبال و در خشش ورزشکاران رشته های تکواندو ،کاراته،وزنه برداری ،کشتی و جودو و دوومیدانی و کسب مدالهای مهم جهانی بسیار زود از نظرها محو می شود و تبلیغات همه جانبه و یکسویه به سمت فوتبال و حواشی آن معادلات را به می ریزد.
همانطورکه بارها گفته شده است،فوتبال یک رشته فراگیر با علاقه مندان بیشمار در جهان کنونی است و ما هم از این اقبال عمومی نسبت به فوتبال برخورداریم.
تنها تفاوت ما با دیگر کشورهای توسعه یافته این است ،که ما به ورزشهای کلیدی ،ورزشهای پایه و رشته های مدال آور توجه اساسی نداریم و در غوغای فوتبال و حواشی فراوان آن غرق شده ایم.
برزیل که مهد فوتبال و یکی از قطب های اصلی این رشته در جهان به شمار می آید ،در والیبال در زمره بهترینهای لیگ جهانی قرار دارد ،ایتالیا،فرانسه ،لهستان ، آلمان ،آرژانتین و هلند که در فوتبال آقایی می کنند ،صاحب بیشترین امکانات و توجه در والیبال هستند و از رشته های دیگر مانند تیراندازی ،هندبال ،بسکتبال ،ژیمناستیک و دوومیدانی و…غافل نیستند.
امیدواریم این بار از شرایط به نحو مطلوب بهره برداری کرده و گرفتار موج زودگذر فعلی نشویم.کشف استعدادها در جای جای کشور و سرمایه گذاری باشگاهها در میان نوجوانان و توجه مدارس به رشته والیبال و اهتمام رسانه ها و صداو سیما به این رشته مفرح باید در اولویت قرار گیرد،تا از فضای فراهم شده استفاده مطلوب ببریم.

  • نویسنده : احمد میرزاییان