والیبال لرستان در تاریکی
والیبال لرستان در تاریکی

پویا فتح الهی عضو سابق تیم ملی گفت: نبود اسپانسر قوی در لرستان باعث کوچ والیبالیست ها به دیگر شهرها شده است. نوع نگاه ها در والیبال لرستان متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری البرز ورزشی، برادران فتح الهی از ورزشکاران با اخلاق ورزش لرستان هستند که سالیان سال در تیم ملی و باشگاهی برای حفط نام والیبال لرستان در میادین مختلف افتخار آفرینی کردند پویا و نواب فتح الهی هر دو از بهترین های ورزش لرستان‌ هستند که نواب برادر بزرگتر این روز ها در عرصه مربیگری در حال پروش بازیکنان و کشف استعدادهای برتر این رشته در استان تلاش می کنند پویا فتح الهی عضو سابق تیم ملی دانشجویان در گفت وگو با خبرنگار البرز ورزشی به همراه چند تن از دیگر از ورزشکاران این رشته به مشکلات مربوط در این ورزش در استان پرداختند.

فتح الهی اظهارداشت: حال والیبال در لرستان اصلا خوب نیست، استانی که یک زمانی از قطب های والیبال کشور به حساب می آمد و در همه رده های ملی بازیکنان مختلف به نمایندگی از والیبال لرستان شرکت می کردند، این روزها در پایین ترین سطح از والیبال کشور حضور دارند.

وی اعتقاد دارد از دلایل اصلی که والیبال لرستان را به عقب کشانده و مانع از پیشرفت بازیکنان همچون گذشته شده نبود اسپانسر قوی در استان است و بیان کرد: تنها سرمایه استان برای اسپانسری در چند سال اخیر پتروشیمی بود که اقای پور کرمی از تیم های مختلف الخصوص رده های پایه و امید حمایت می کرد اما با بی درایتی، عدم مدیریت صحیح مسئولین و سنگ اندازی برای پتروشیمی باعث شد که سرمایه های همچون پور کرمی و پتروشیمی از والیبال دوری و کناره گیری کنند.

عضو سابق تیم ملی در ادامه افزود: نوع نگاه ها در والیبال لرستان متفاوت است متاسفانه مسئولان استانی از تجربیات بازیکنان ملی استفاده نمی کنند و با ورزشکاران تراز اول همکاری ندارند، در واقع به نوعی والیبال لرستان شخصی شده است. همین موضوع باعث شد تا والیبالیست های لرستانی وقتی به سطح بالا و اول والیبال می رسند دیگرتمایلی برای بازگشت به استان نداشته باشند و مجبور هستند تا برای دیگر استان های کشور بازی کنند.

پویا فتح الهی در پایان پیشنهاد داد: بهتر است مسئولان به والیبال پایه توجه بیشتری داشته باشند و با برگزاری لیگ های استانی به صورت مرتبط و تیم داری در سطح یک و دو والیبال کشور به صورت چند ساله باعث پیشرفت و دیده شدن این استعدادها در لرستان باشند تا والیبال در این استان محروم اما پر استعداد بار دیگر جان تازه ای بگیرد و خون تازه ای تزریق شود.

محمد گودرزی پاسور ۲۳ ساله که در سال ۹۴ در مسابقات کشوری ارومیه به اردوی تیم ملی دعوت و سابقه بازی در تیم های پیکان تهران و شهرداری زاهدان در لیگ دسته یک باشگاه های کشور را در کارنامه دارد به مسئولان لرستان پیشنهاد تیمداری در سطح اول والیبال کشور را داد تا شاهد کوچ ورزشکاران لرستانی به دیگر شهرها نباشیم وی بیان کرد: اگر مسئولین مربوط توانایی تیمداری را در لیگ برتر و دسته یک باشگاه های کشور را داشته باشند دیگر بازیکنان لرستانی مجبور نیستند برای بازی به سایر استان ها بروند و همین اتفاق باعث خواهد شد بلکه دیگر بازیکنان استان ها به لرستان سفر کنند و برای تیم های استان ما به میدان بروند.

گودرزی افزود: درسته تیمداری در لیگ برتر و دسته یک باشگاه های کشور هزینه سنگین دارد اما نیاز نیست مسئولان قرارداد میلیاردی با بازیکنان به ثبت برسانند همینکه توانایی پرداخت هزینه و نیاز اولیه بازیکنان را داشته باشند کافیست، تا دیگر ورزشکاران مجبور نباشند برای امرار معاش سه شغله باشند و قطعا این نوع برنامه ریزی باعث مطرح شدن والیبال در کشور خواهدشد.

شیدا نوری داور، مربی و بازیکن لرستانی که بیش از ۲۰ سال است در والیبال و ورزش این استان فعالیت دارد و سابقه بازی برای تیم های لیگ یک و دو کشور را در کارنامه دارد در گفت و گو با خبرنگار البرز گفت: والیبال لرستان در سال های اخیر در هردو بخش آقایان و بانوان در کشور زبانزد بوده و همیشه در مسابقات کشوری جز استان های صاحب مقام به شمار می آمد اما متاسفانه این روزها حال و روز خوبی ندارد، امیدوارم مسئولان با استارت استعداد یابی در مدارس،جذب اسپانسر های قوی، برگزاری تمرینات مدام و دقیق با باریکنان تازه کشف شده و در اختیار گذاشتن سالن ورزشی برای مربیان شاهد موفقیت والیبالیست های لرستانی در اردوهای ملی و میادین مختلف باشیم.

گفت و گو از: صمد خزایی