ورزش خوزستان از نگاهی دیگر
ورزش خوزستان از نگاهی دیگر

ورزش خوزستان همانند نفت این خطه جوشان و خروشان نشان از سرزندگی دارد؛ حیف است از رخدادهای این خطه زیبا بی تفاوت عبور کنیم. خوزستانی ها در واقع بخش عمده ای از ورزش ملی کشور عزیز ما به حساب می آیند لذا از امروز بخش ویژه ای را به ورزش جنوب ایران به ویژه خوزستان اختصاص می دهیم.

خوزستان چشمه جوشان استعداد

شايد نامش براي نسل جديد آشنا نباشد، اما جوانان ديروز مي‌دانند چگونه فوتباليستي بود.
صحبت از رضا قفلساز يكي از دروازه بانان ارزنده دهه ۵۰ فوتبال كشورمان است. او در روزگار خود جزو بهترين‌ها بود و در كنار بزرگان فوتبال ايران توپ همچون علي پروين، مرحوم حجازي، محمد دادكان، حسين فركي، صادقي، ذوالفقارنسب، قاسمپور، كريم بوستاني، شريفي، و… توپ زد.


وی مي‌گويد:خدا را شكر مي‌كنم كه محتاج كسي نيستم. در زمان ما پول نبود ولي تعصب به پيراهن تيم و تماشاچي وجود داشت. ما امكانات نداشتيم ولي فوتبال زيبا را به نمايش مي‌گذاشتيم،امروز بازيكنان تيم ملي بهترين امكانات نظير كمپ تمرين و پنج زمين فوتبال با چمن عالي در اختيار دارند؛ اما تعصبي وجود ندارد.از فدراسيون فوتبال انتظار دارم به پيشكسوتان هم فكر كند و از تجربياتشان استفاده نمايد، آنها نبايد بي‌تفاوت از كنار پيشكسوتان بگذرند.
وي اظهار داشت: متاسفم در همين خوزستان با برخي از پيشكسوتان فوتبال بي‌مهري زيادي صورت مي‌گيرد كه عليرغم ميل باطني‌شان گوشه‌نشيني درخانه را انتخاب كرده‌اند. وي درخصوص فوتبال خوزستان تصريح كرد: فوتبال استان ما معدن استعداد است؛ ولي
از استعدادهاي آن استفاده لازم نمي‌شود و بايد ببينيم ايراد كار كجاست. مشكل اصلي اين است كه يا استعدادياب نداريم و يا اين كه اگر باشد ناچيز است. بهترين گزينه اين است كه بازيكنان پس از رسيدن به مرز بازنشستگي به عنوان استعدادياب جذب شوند. همان طوري كه تاكيد دارم ما استعدادهاي فراواني داريم؛ اما بسياري از اين استعدادها به علت بي‌توجهي هرز مي‌روند.

********************

یک تیم و یک شهر

مدیر عامل باشگاه کارون خوزستان درخصوص وضعیت فعلی فوتبال کشورمان گفت:مردم حق دارند از پول هایی که به بازیکنان پرداخت می شود ناراحت باشند.

باید بگویم گاهی پولی که به یک بازیکن داده می شود، از بودجه یک شهر است در صورتی که طبق قانون همه مردم باید از امتیاز مساوی برای استفاده از امکانات دولتی بهره مند باشند.صفرعلی جمالپور افزود: پول هایی که در فوتبال رد و بدل می شود، یک روندآسیب پذیر، غیر منطقی و غیر قانونی ایجاد کرده که باید اصلاح شود. درست است از این بابت که هنوز دولت پول باشگاهها را می دهد و باید این هزینه ها اولویت بندی شود.
البته برخی اعتقاد دارند فوتبال ما حرفه ای شده و در فوتبال حرفه ای هر کسی که سرمایه گذاری بیشتر ی کند، موفق تر است.جمالپور تاکید کرد: پول هایی که در فوتبال ما ردو بدل می شود، مثل یک بیماری ویروسی است که در حال شیوع به همه اجزای ورزش می باشد و مثل سرطان کل ورزش را در بر می گیرد. اولین کار این است که جلوی این پول ها گرفته شود زیرا این بیماری هنوز قابل درمان است.

********************

شعله فوتبال مرکز خوزستان نیمه افروخته!

فوتبال اهواز در سالیان گذشته به عنوان قلب تپنده ای محسوب می شد.
فوتبالی که تیم های بزرگی همچون گمرک، نیرو، بدر، بانک ملی، پاس، سازمان آب، افسر، میثم، استقامت، گارد، صنعت چاپ، تقوا، اتحاد زرگان، ژاندارمری، ظفر، شهاب، سرباز، کلوپ شنا، دیهیم، ستاره جنوب، ایرانگاز، شهباز،آهن افشار، بابک معتمد، کیان،تعاون و… در رقابتهای داخلی مقابل هم صف آرایی و تماشاگران را از یک فوتبال ناب سیراب می کردند و در نتیجه بازیکنانی به فوتبال ایران معرفی می شدند و تیم های ملی جوانان، امید و بزرگسالان در رقابتهای آسیایی بدون خوزستانی ها نمی توانستند به مقام شایسته ای دست یابند و البته اهواز یها هم همیشه چند سهمیه در این تیم ها داشتند.

به راستی چرا فوتبال اهواز؛ پیش از گذشته بی تحرک شده و مسولان متولی نیز انگار نمی خواهند برای به حرکت درآوردن چرخ های ایستاده آن آستین همت بالا بزنند! در سالهایی فوتبال اهواز حرف اول و آخر را می زد مربیان زحمتکش و بی ادعایی بودند که با تلاش های بی شائبه خود افتخارات زیادی را کسب کردند اما برخی تصمیمات غیرکارشناسانه باعث انحلال تیم های قدیمی و ریشه دار شد و تنها سکوت را دربرداشت.

در فوتبال اهواز که از جمله شهرهای مستعد در جهت پرورش بازیکنان لایق، خلاق و توانا با پتانسیل بالا محسوب می شود و حضور بازیکنان جوان و نوجوان در تیم های مختلف استان و کشور موید این نکته است بایستی برنامه های میان مدت و بلند مدت طراحی نمود و به مرحله اجرا درآورد و این مهم در سایه توجهات خاص مسولان کوچک و بزرگ در سازمان ها، ارگان ها، نهادها و متولیان مربوطه است و بس.

به هر حال برای جلوگیری از خاموش شدن شعله های نیمه افروخته، همت و تلاش مسولان را می طلبد که دیگر فوتبال و تیم های ان گرفتار این گونه مسائل نشوند. آیا مسولان هیات فوتبال اهواز برنامه ای برای احیا فوتبال باشگاهی این شهر ترتیب داده اند؟

خبرنگار: محمد دورنشان