«کلن» آلمان هم حریف مهدی ریزه نشد
«کلن» آلمان هم حریف مهدی ریزه نشد

فرارسیدن سالروز زمینی شدن دوست خوب و دریای معرفت «مهدی حاج محمد» بهانه ای شد تا برای این پیشکسوت نیکنام چند سطری بنویسیم.

موسپید سالهای دور تیم ملی که به سبب جثه کوچکش به مهدی ریزه شهره بود سوای تکنیک بالا و قدرت حمل توپ، در گلزنی نیز مهارت رفیعی داشت.
باری، گل ماندگار او به تیم نام آشنای اف ث کلن آلمان در امجدیه و همچنین گل تساوی بخش برابر تیم ملی ترکیه را باید در صف اتفاقات الهام بخش زندگی ورزشی آقا مهدی دانست.
در بازی دوستانه با کلن که به برتری یک برصفر تیم تاج (استقلال) منتج شد، او زننده این گل زیبا در حضور ۲۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه پیر پایتخت بود.
این بازی روز جمعه یکم خرداد ۱۳۴۹ برگزار شد که برای آبی های پایتخت نوید بخش و جاذبه های خاص خودش را داشت.
اما پس از این دیدار مهیج، مدیر وقت باشگاه تاج مبلغ سه هزار تومان به آقا مهدی پاداش داد.
پاداشی که بگفته حاج محمد برایش یک دنیا ارزشمند بود و هیچگاه از خاطرش محو نخواهد شد.
اما می رسیم به بازی حساس ایران و ترکیه در چارچوب چهارمین دوره جام عمران منطقه ای.
این دیدار ۲۰ شهریور ۱۳۴۹ و در حالیکه امجدیه جای سوزن انداختن نداشت برگزار شد و ترکیه در آن برهه در صف تیمهای قدر قاره سرسبز بشمار می رفت.
ترکها در نیمه دروازه زنده یاد ناصر حجازی را تسخیر کردند اما در وقت دوم و با آمدن علی پروین بجای مهدی مناجاتی، تیم ملی ما جان تازه ای گرفت.
پروین دقایقی پس از ورود به زمین، با سانتری مواج توپ را برای مهدی ریزه فرستاد و در میان بهت همگام، حاج محمد با ضربه سر گل مساوی را بتصویر کشید تا این بازی به تساوی بیانجامد.
آفتاب عمراین بزرگمرد که در سال ۱۳۲۹ و در چنین روزی چشم بدنیا گشود، همیشه سبز و روزگارش همواره بر وفق مراد.

  • نویسنده : رضا میرزاییان
  • منبع خبر : بمناسبت تولد مهدی حاج محمد