کپی برداری بوندس‌لیگا از لیگ برتر ایران!
کپی برداری بوندس‌لیگا از لیگ برتر ایران!

فصل 90- ‌1389 و در دهمین دوره لیگ برتر موسوم به جام خلیج فارس بود که سازمان لیگ تصمیم گرفت تا براي اولين بار در تاريخ فوتبال ايران با يك توپ واحد تمامي مسابقات ليگ را برگزار کند. با شرکت آلمانی «آل ‌اشپورت» که البته در ایران شعبه‌ای نداشت و با داشتن یک مرکز فروش در یکی از کشورهای عربی برای تامین توپ‌های لیگ برتر به توافق رسید.

از سه سال قبل یعنی در فصل ۹۷-۱۳۹۶ و از لیگ هفدهم، سازمان لیگ به همکاری خود با شرکت «آل ‌اشپورت» خاتمه داد و از حضور شرکت «دربی استار» به عنوان تامین کننده جدید توپ‌های این بازی‌ها خبر داد. تا لیگ ایران هم با یکی از برندهای معروف شرکت‌های تولیدکننده توپ در دنیای فوتبال همکاری نماید. توپ‌های دولایه این شرکت آلمانی که ‏برای اولین بار در لیگ یک کشور ‏آسیایی مورد استفاده قرار می‌گرفت‎.‎ شاید در نگاه اول به نظر می‌رسید که شهرت «دربی استار» هرگز به شهرت توپ‌های نایکی، آدیداس و پوما نمی‌رسد، ولی این شرکت سال‌های زیادی است که در این عرصه فعالیت می‌کند.

بهترین کیفیت ممکن
این تولید کننده تخصصی توپ‌های ورزشی آلمانی که در سال ۱۹۶۸ تاسیس شده و به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های شرکت دانمارکی «سِلکت» فعالیت می‌کند. توپ «دربی استار» از سال ۲۰۱۷ وارد ایران شد. از ابتدای فصل ۱۹-۲۰۱۸ شرکت «دربی استار» به عنوان تامین کننده توپ رسمی رقابت‌های بوندس‌لیگا جایگزین آدیداس شد و تا سال ۲۰۲۴ توپ رسمی لیگ آلمان خواهد بود. با آمدن توپ‌های «دربی استار» در لیگ هفدهم، آغازی بر گام رو به جلو در دنیای حرفه‌ای بود؛ چون دیگر کسی درباره کیفیت توپ‌ها اعتراضی نداشت و همه‌ چیز خوب پیش رفت. در واقع باید گفت که توپ‌هایی در لیگ استفاده می‌شد که بهترین کیفیت ممکن را در سطح جهان دارد.

دارای کیفیت و فناوری بالا
این توپ‌ها دولایه هستند و تاییدیه فیفا نیز روی توپ‌ها وجود دارد. همچنین توپ‌ها دارای بارکد هستند و تمامی اطلاعات توپ با این بارکد قابل بررسی و ارزیابی است. اولین توپ‌های «دربی استار» که وارد ایران شدند Hyper APS بودند، که در لیگ‌های برتر و یک کشورمان مورد استفاده قرار گرفت. به دلیل کیفیت و فناوری بالای این توپ‌ها که با مواد درجه یک روز دنیا تهیه شده‌اند و همچنین دست دوز بودن آن، سرعت و دقت چشمگیر رضایت اکثریت مربیان و بازیکنان لیگ برتر را به همراه داشت. ضمن آنکه به دلیل استاندارد بودن توپ‌ها وFIFA Quality، آسیب‌های فیزیکی به بازیکنان کاهش چشمگیری داشت و کیفیت بازی‌ها از جمله آمار گل‌های بازی‌ها نسبت به سال‌های قبل از این توپ نیز افزایش داشته است.

توپ جدید سفید رنگ
با شروع لیگ نوزدهم و در سومین سال فعالیت شرکت «دربی استار» در لیگ برتر توپ جدید سفید با رنگ و مدل Brillant APS با ارتقای کیفی در جهت سلامت و پیشرفت فوتبال ایران تهیه کرد که ناگهان با موجی از انتقادها مواجه شد. امید عالیشاه، محمد ایران‌پوریان و وریا غفوری بازیکنانی بودند که پیش از آغاز مسابقات و با شروع رقابت‌ها و پس از بازی‌ها نیز بازیکنان دیگر به نوبه خود از کیفیت توپ‌های «دربی استار» که در لیگ نوزدهم با رنگ سفید تولید شده‌اند، گلایه کردند. این‌ها همه در شرایطی است که طی دو سال گذشته رضایت خوبی از کیفیت توپ‌های این شرکت آلمانی، میان بازیکنان و مربیان ایران وجود داشت. به نظر می‌رسید رقبا که قافیه را در تولید توپ‌های لیگ‌برتری به «دربی استار» باخته بودند، می‌خواستن با راه‌انداختن این جو، در صدد تأمین مجدد توپ‌های لیگ برتر شوند.

علت تغییر توپ
اینکه چرا توپ بازی‌ها در لیگ نوزدهم تغییر کرد، در واقع به دلیل نبودن قانون کپی رایت در ایران و اشباع شدن توپ‌های تقلبی نمونه قبل در بازار ایران و استفاده اکثر باشگاه‌ها از توپ‌های تقلبی موجود در بازار، موجب گشت تا توپ سفید لیگ برتر با پیشنهاد کارشناس فنی سازمان لیگ با چاپ لوگوی رسمی سازمان به رنگ مشکی و با پیشنهاد نماینده انحصاری ایران با چاپ تصویر یوز ایرانی تکمیل شد که منحصرا توپ لیگ حرفه‌ای ایران شکل گرفت. نکته جالب اینکه طرح سازمان لیگ تا دو سال پیش ثبت تجاری نشده بود و با پی‌گیری‌های حیدر بهاروند این مشکل حل و با این حرکت هرگز دیگر توپ تقلبی در بازار دیده نخواهد شد. اکنون توپ‌های اورجینال «دربی استار» در ایران فقط در اختیار سازمان لیگ فوتبال ایران قرار گرفته و از طریق این سازمان به باشگاه‌ها انتقال می‌یابد.

طراحی بسیار زیبا
لایه بیرونی توپ‌های «دربی استار» از جنس چرم مصنوعی PU به همراه PVC ساخته شده است. این ماده که امروزه در ساخت توپ‌های فوتبال استفاده می‌شود دارای مقاومت زیادی در برابر پارگی بوده و با این حال از انعطاف زیادی نیز بهره‌مند است که در بهتر کنترل شدن توپ و جلوگیری از آسیب دیدگی تاثیر بسزایی دارد. این توپ با وزن ۴۲۵ گرم در بازه‌ استاندارد وزن توپ‌های فوتبال قرار دارد. از نظر قوانین فیفا یک توپ فوتبال استاندارد باید بین ۳۹۵ تا ۴۵۰ گرم وزن داشته باشد. مقاومت این توپ در برابر نفوذ آب باعث شده تا این توپ برای استفاده در هر شرایط آب و هوایی مناسب باشد. این توپ از طراحی بسیار زیبایی نیز برخوردار است. روی این توپ علامت و لوگوی مسابقات لیگ برتر ایران جام خلیج فارس نیز به چشم می‌خورد.

با پس زدن آدیداس در رتبه اول آلمان
آلمانی‌ها یک سال بعد از لیگ برتر ایران بعد از سال‌ها استفاده از توپ‌های آدیداس توپ رسمی مسابقات خود را به «دربی استار» سپردند و این باعث افتخار بود که لیگ برتر ایران پیش از بوندس‌لیگا از این برند استفاده می‌کرد. کیفیت این توپ‌ها به حدی بالا بود که روزنامه کیکر نوشت: یک شهاب سنگ از آسمان آمد و آدیداس را نابود کرد! اما نکته مهم این است برخلاف توپ‌های «آل اشپورت» که با سر و صدا و تبلیغ زیادی به ایران آمد و روی کیفیت آن بحث شد، تاکنون هیچ واکنشی از سوی شرکت یا نمایندگی‌های «دربی استار» به انجام بازی‌های ایران با توپ‌‌های این شرکت منتشر نشده است. اکنون «دربی استار» در آلمان با پس زدن آدیداس رتبه اول را دارد و «آل اشپورت» رتبه هشتم را در این کشور به خود اختصاص داده است.

تبدیل به توپ سه ستاره
از طرفی تکنولوژی روز دنیا در تولید توپ‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. توپ‌های فصول گذشته دو ستاره بودند و اکنون این توپ‌ها سه ستاره شده‌اند. به اعتقاد کارشناسان مهار توپ برای دروازه‌بان‌ها دشوار است چرا که به علت نبود طرح برجسته، تشخیص سرعت توپ در هنگام شوت زدن دشوار است. مسئله مهم دیگری می‌تواند حائز اهمیت باشد در سایت شرکت «دربی استار» هیچ اشاره‌ای به اینکه این شرکت با ایران همکاری دارد و توپ‌های لیگ برتر را تامین کند، وجود ندارد در حالی‌که نام لیگ‌های اردیویسه هلند، ژوپیر لیگ بلژیک و … و حتی تیم‌های باشگاهی نیز که با این شرکت همکاری می‌کنند، در آن درج شده است.

شاید این سؤال مطرح شود که شرکت «سِلکت» چه ارتباطی با «دربی استار» و توپ‌های جدید لیگ برتر دارد؟ ماجرا از این قرار است که «دربی استار» یکی از زیرمجموعه‌های همان شرکت «سِلکت» می‌باشد که با نام تجاری جدیدی فعالیت می‌کند.

نویسنده: مجید روان‌ستان