بی جهت به اسطوره فوتبال تبدیل نشده است، شهرت جهانی دارد و ویژه ریز و درشت فوتبال او را می شناسد. پیر و جوان با نام او آشنا هستند. به روایتی در فوتبال ایران نام علی دایی بین المللی شده است.

*در بحث دیدارهای برون مرزی باید یک نگاه وجود داشته باشد.
امروز با اسطوره فوتبال کشورمان گفت و گویی اختصاصی داشتیم ، البته در زمان ارتباط با دایی، ایشان در آستانه حضور در تمرین تیم سایپا قرار داشت، به همین دلیل سوالات به گونه ای تنظیم و مطرح شد تا هیچگونه تاخیری بر سر حضورش در تمرین ایجاد نشود.

از وضعیت بازیکنان تیم سایپا بگوئید؛ آیا مشکل مالی آنها برطرف شد؟

هنوز خیر. اما قول و وعده داده شده است. ما هم پذیرفتیم و اعتقادم بر این است باید فرصت داد تا کارها ردیف شود. بی شک بازیکنان به قول های داده شده اعتقاد دارند و این مشکل در آینده نزدیک بر طرف خواهد شد.

اگر وعده ها عملی نشد چه تصمیمی از سوی بازیکنان اتخاذ خواهد شد؟

نباید زیاد سخت گرفت تاکنون هیچ کاری روی زمین باقی نمانده است ما نیز به آن خوشبین هستیم.

به تیم ملی بر می گردیم. زمان به سرعت در حال گذر است و تیم ملی بدون سرمربی می گذراند، به اعتقاد جنابعالی سرمربی تیم ملی باید از کدام طیف از مربیان باشد. داخلی یا خارجی؟

قطعا مربی خارجی بهتر است. اما نباید عجله کرد؛ ابتدا باید به داشته های خود مراجعه کنیم. باید از نام های بزرگ فاصله گرفت چون کشاندن نام های بزرگ به فوتبال ایران هیچ گره ای را باز نخواهد کرد. به اعتقاد من باید سراغ کسی رفت که با فوتبال ما آشنا باشد. این آشنایی می تواند در زمان کوتاه هماهنگی لازم را برای به قدرت رسیدن فراهم سازد نام های بزرگ هم اشتباه است و هم هزینه ساز هستند.

اگر از شما بخواهند آیا حاضرید سکان تیم ملی را در اختیار بگیرید؟

نخیر. چون من در تیم سایپا به دنبال کارهای خودم هستم. با سایپا برنامه دارم. جایز نیست کار را نیمه کاره رها کند. در ضمن کسی هم با من صحبت نکرده است. اگر هم صحبت شود، پاسخ من منفی است. بنابراین بهتر است دنبال مربی خارجی باشیم. شرایط کنونی فوتبال ما چنین ایجاب می کند که فقط به فکر مربی خارجی باشیم. البته نباید به سراغ هر مربی خارجی رفت.

فشردگی بازیهای لیگ را چگونه ارزیابی می کنید؟

می دانم که خیلی ها از این بابت ناراحت هستند. فشردگی بازیها وجود دارد، باید برای رهایی از این وضعیت چاره ای اندیشید باور کنید بسیاری تیم ها از این بابت متضرر شده و یا خواهند شد.

آیا این فشردگی در وضعیت نمایندگان فوتبال ایران که در لیگ آسیا حضور دارند می تواند تاثیر گذار باشد؟

دقیقا چنین است. بازیهای فشرده لیگ و حضور در لیگ قهرمانان آسیا با توجه به بعد مسافت، به نوعی خستگی، افسردگی و مصدومیت را ایجاد می کند که نهایتا منجر به بی کیفیت شدن مسابقات لیگ و از دست دادن بازیکنان می شود. پرسپولیس و استقلال و ذوب آهن چرا از فوتبال ، نیستند. حضور آنها در لیگ قهرمانان آسیا، همان تعریف حضور تیم ملی را در بازی های بین المللی را دارد. بنابراین در نوع برنامه ریزیها باید متوجه باشیم که آسیبی از این بابت بر تیم های نماینده فوتبال ایران در دیدارهای برون مرزی وارد نشود.

آینده فوتبال سایپا را چگونه ترسیم می کنید؟

پتانسیل تیم سایپا به گونه ای است که می تواند به عنوان یک قدرت بزرگ مطرح باشد.
سایپا می تواند دارای سهمیه در آسیا باشد، هدف ما نیز همین است. اگر بدبیاری ها گریبانگیرمان نشود در پایان همین لیگ سهمیه آسیا را به خود اختصاص خواهیم داد به شرط آنکه زمینه آن فراهم شود و دیگران با ما همیار باشند.

  • نویسنده : اکبر عزیزی