جعفر کاشانی درست گفته است، زمانیکه سوت داور به صدا در آمد، بدانید که بازی به پایان رسیده است. فوتبال 90 دقیقه است و ثانیه های آن جزیی از بازی محسوب می شود.

البرز ورزشی/اما پرسپولیس دیروز در ثانیه های پایانی بازی مغلوب شد. حال آنکه اگر اندکی تیز هوشی حاصل می شد، شاید در حلقه شکست گرفتار نمی آمد، اما چنین نشد و گل شکست در ثانیه های پایانی رقم خورد. این نکته نباید از نگاه برانکو دور بماند و قطعا دور نخواهد ماند. چرا که تیم برانکو بارها در همان لحظات و ثانیه های پایانی پیروزی را به اردوی خود پیوند زد البته شکست السد در تهران دور از دسترس نخواهد بود، اما باید متوجه باشیم که هر تیم دارای دوازده بازیکن است، همچنین داور را هم باید یار حریف دانست. همانگونه که در دیدار پرسپولیس با السد این داور بود که طوق شکست را به گردن پرسپولیس آویزان کرد. گلی که السد توسط بونجاح وارد دروازه پرسپولیس کرد، یک گل مردود و آفساید بود. اکنون پرسپولیس نه در لیگ داخلی، بلکه در لیگ قهرمانان آسیا هم با تضیقات از سوی داوران مواجه است، در حقیقت پرسپولیس در قطر مقابل السد قربانی داور شد. گلی که بونجاح زد کاملا آفساید بود و این گل نشان داد که اکنون پرسپولیس سوای حریفان باید با داوران آسیایی هم در ستیز باشد. پیگیری این موضوع اگر چه لازم است، اما در نتیجه بازی تغییری حاصل نخواهد شد. تنها چیزی که باقی می ماند اینکه شاگردان برانکو در بازیهای آینده با تجربه ای که حاصل شد باید خود را برای بازیهای آینده آماده کند. پرسپولیس در برابر السد چیزی کم نگذاشت، حتی می توانست پیروز میدان هم باشد، اما ضعف در گلزنی این فرصت را از پرسپولیس گرفت. یک مهاجم طول ۹۰ دقیقه شاید یک یا دو و نهایتا سه بار فرصت گلزنی به دست آورد پس باید از فرصت های به دست آمده نهایت بهره برداری را می کرد، چیزی که علیپور از آن سود نبرد و پیروزی پرسپولیس و شکست السد آنهم در قطر به سادگی از دست رفت.
شفر از خودش شروع کند
استقلال تهران مقابل العین ناکام ماند، از میزبانی در برابر شصت هزار تماشاگر چیزی حاصل نشد. تساوی مقابل العین باری از دوش استقلال بر نداشت، گرچه آبی پوشان، خصوصا در نیمه دوم روز خوبی را سپری کردند، اما نتیجه نگرفت و استقلال عملا با کسب تساوی شکست را پذیرفت. در این احوال شفر نیز نقش داشت، شفر نه در روز دیدار با العین، بلکه در میادین دیگر و حتی در بازیهای سخت داخلی نشان داد که مرد روزهای سخت نیست البته تحولی در استقلال صورت گرفته است، اما کامل نیست. شفر باید از خودش شروع کند، باید در روزهای دشوار، مرد آهنین نشان دهد. متاسفانه فعلا استقلال از این مهم فاصله دارد، شرایطی که برای استقلال در جدول ایجاد شده بسیار سخت است چون برای صعود نیاز به بازی اتحاری دارد که در این میان پیرمرد آلمانی باید نقش فرمانده را ایفاء کند. در غیر اینصورت استقلال خیلی زود و به سرعت از دایره لیگ قهرمانان آسیا خارج خواهد شد.

  • نویسنده : اکبر عزیزی