یاری: بنویسند فدراسیون کشتی تا اطلاع ثانوی تعطیل!
یاری: بنویسند فدراسیون کشتی تا اطلاع ثانوی تعطیل!

مسئولین فدراسیون کشتی باید برای چنین روزهایی برنامه ریزی و راهکار داشته باشند. ممکن است وضعیت کرونایی مدت های مدیدی تداوم داشته باشد آیا باید دست روی دست گذاشته و از برگزاری لیگ و اردوها خودداری کنیم؟

بهروز یاری در همین رابطه به خبرنگار خبرگزاری البرز گفت: یکی از مبانی درآمدی کشتی گیران حضور در لیگ است. سال های دور پرداختی به کشتی گیران خوب نبود اما طی چند سال گذشته شرایط عوض شده و شرکت کنندگان در لیگ از نظر مالی به نسبت مناسب تامین می شوند. حالا اگر قرار باشد به واسطه بیماری کرونا ورزشکاران را از این درآمد محروم کنیم معیشت جمع کثیری از کشتی گیران مختل خواهد شد بنا براین وظیفه فدراسیون است تا با برنامه ریزی درست و حساب شده از جمله قرنطینه کردن کشتی گیران، مسابقات را حتی اگر شده بدون تماشاگر و به صورت متمرکز برگزار کند.
سرمربی تیم کشتی دریاچه ارومیه افزود: اتحادیه جهانی کشتی وعده برگزاری مسابقات جهانی را در سال جاری داده، به همین دلیل ورزشکاران نیاز به حضوز در اردو دارند. برگزاری مسابقات لیگ می تواند به این امر کمک کند تا هم آمادگی کشتی گیران حفظ شود هم به منابع مالی دست پیداکنند و هم اسپانسرهایی که وارد میدان شده اند به اهداف خود دست پیدا کنند.
وی در خصوص نحوه برگزاری مسابقات لیگ خاطرنشان کرد: سال های گذشته مسابقات لیگ به صورت حداقلی و در زمان کوتاه برگزار می شد. هدف ما و فدراسیون برگزاری مسابقات امسال به صورت رفت و برگشت بود اما حالا که به دلیل شیوع کرونا این کار میسر نمی شود مسئولین فدراسیون و سازمان لیگ می توانند تدبیری بیندیشند تا ضمن هماهنگی با ستاد کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی مکانی را همانند خانه کشتی قرنطینه کنند و مسابقات را حتی اگر شده بدون تماشاگر در دو هفته برگزار کنند.
یاری در خصوص اینکه چه کسی باید پی گیر این موضوع باشد اظهار داشت: متولی کشتی فدراسیون است بنابراین وظیفه فدراسیون است که این مشکل را حل کند.ما هم می دانیم کرونا شرایط را سخت کرده اما مسئولین تاکید دارند باید حالا حالاها با این ویروس زندگی کنیم بنابراین تنها راه چاره اتخاذ تدابیر لازم برای زیستن در کنار این بیماری با حفظ پروتکل های بهداشتی است. اینکه بخواهیم صورت مسئله را پاک کنیم خیلی ساده است. چون کرونا وجود دارد بنابراین باید کلیه فعالیت های کشتی تعطیل شود.‌به نظر من این شیوه نگرش درست نیست.
عنواندار اسبق جهان در پاسخ به این پرسش که اخیرا مدیر تیم های ملی کشتی آزاد اعلام کرده اگر شرایط موجود ادامه پیدا کند شاید لیگ برگزار نشود، تصریح کرد: محسن کاوه از چهره های تاثیر گذار ورزش است و شخصا به ایشان احترام می گذارم اما از آنجایی که اختلاف سلیقه ضامن رفع اشتباهات است بنابراین در این مورد من با ایشان اختلاف نظر دارم و معتقدم لیگ ولو به صورت متمرکز باید برگزار شود و فدراسیون می تواند با برنامه ریزی درست و حساب شده نظر مسئولین و ستاد مبارزه با کرونا را جهت برگزاری مسابقات در یک مکان ویژه و در صورت لزوم بدون تماشاگر جلب کند.

این مربی باتجربه در پاسخ به این پرسش که شاید از نظر مسئولین مربوطه چنین امکانی فراهم نشود، گفت: اگر اینطور باشد و فدراسیون هیچگونه فعالیتی نداشته باشد بنویسند فدراسیون تا اطلاع ثانوی، یا تا پایان کرونا تعطیل است! اگر قرار باشد لیگ نداشته باشیم، اردوهای آمادگی هم تعطیل باشد، رییس فدراسیون عده ای از پرسنل را که مرخص کرده، بقیه را هم مرخص و فدراسیون را تعطیل کند. فقط یک نفر بماند تا مراسلات و مکاتبات برون مرزی را انجام دهد! بنابراین همانطور که پیشاپیش گفته شد فدراسیون و سازمان لیگ به عنوان متولی امر باید شرایطی را فراهم کنند تا مسابقات لیگ و اردوهای امسال با وضعیت خاص برگزار شود تا کشتی بیش از این آسیب نبیند.آنها باید به این خودباوری برسند که برای چنین شرایطی هم برنامه داشته باشند تا رضایت همه طرفین از جمله کشتی گیر، اسپانسر و مربیان را فراهم کند.

گفت و گو از: احمد دباغ