بسکتبال ایران در یک گامی صعود

زمان پور: کاپوچیانی تیم ما را متحول ساخته است

تیم ملی بسکتبال زنان ایران در مرحله دوم رقابت‌های کاپ دسته دوم آسیا امروز به مصاف قزاقستان رفت و با پیروزی ۵۴ بر ۴۱ به نیمه‌نهایی این رقابت‌ها صعود کرد.

ملی‌پوشان ایران در کوارتر اول این دیدار ۲۰ بر ۱۲ از حریف خود جلو افتادند. رقابت دو تیم در کوارتر دوم نزدیک‌تر شد و ایران تنها با یک امتیاز بیشتر، ۸ بر ۷ برنده این کوارتر شد. در کوراتر سوم قزاقستان ۱۵ بر ۱۴ پیش افتاد اما در امتیازهای کلی ایران همچنان تیم برتر میدان بود. ملی‌پوشان ایران در کوارتر چهارم هم ۱۲ بر ۷ به برتری رسیدند و در نهایت ۵۴ بر ۴۱ پیروز شدند.

با این پیروزی تیم ملی زنان ایران به نیمه‌نهایی کاپ آسیا صعود کرد و باید جمعه، ۲۷ مرداد به مصاف اردن برود.

تیم ملی ایران در مرحله گروهی این مسابقات مقابل مالزی و مغولستان به پیروزی رسید و برابر اندونزی شکست خورد. در ادامه هم با پیروزی مقابل قزاقستان به نیمه‌نهایی این رقابت‌ها راه پیدا کرد.

در پایان این رقابت‌ها تیم قهرمان راهی دسته اول آسیا می‌شود.

آزاده زمان پور بازیکن سابق تیم ملی و از مربیان مطرح بسکتبال بانوان در ارزیابی عملکرد دختران ایران در کاپ دسته دوم آسیا گفت: اتفاق بی نظیری در بسکتبال بانوان ایران رخ داد. حمایت بسیار خوب رئیس فدراسیون از بانوان، استخدام یک مربی باتجربه خارجی تحولی در بسکتبال زنان ایران محسوب می شود. پیش از این تیم زیر 16 سال ایران در سطح آسیا درخشید، به همین دلیل به روندی که این ورزش پیش گرفته است بسیار امیدوار شده ام.

خانم النی کاپوچیانی از لحاظ فرهنگی و فنی تیم بسکتبال بانوان ما را متحول ساخت و در همین ایامی که در کشور ما به سر برده تاثیرات خود را نشان داده است. البته این را هم بگویم که چند تن از بازیکنان ما سابقه بازی در دو قهرمانی کاپ آسیا را دارند و برگزاری اردو در اردن و شرکت در جام ویلیامز جونز سبب شده تا بازیکنان ما به اوج برسند.

زمان پور درباره بازی امروز تیم ملی با اردن که از یک بازیکن آمریکایی سود می برد گفت: ما در چهار دیوار تدارکاتی در امان، اردنی ها را شکست دادیم. بنابراین باید به پیروزی در مسابقه با این تیم امیدوار باشیم.

زمان پور که قرار است به زودی سکان هدایت تیم مهرسان تهران را در دست بگیرد در پاسخ به پرسش ما که بسکتبال ایران زمانی در جمع چهار تیم برتر زنان قاره کهن قرار داشتند گفت: من از سطح بسکتبال آن زمان اطلاع زیادی ندارم ولی می دانم که بازیکنان باکیفیت خوبی را در گذشته در اختیار داشتیم اما برای دوران حال حاضر این نکته را از یاد نبریم که تیم ما بعد از هفت – هشت سال دوری از رقابت های قاره ای وارد میدان شد و با حجاب نیز بازی می کند.

گفت و گو: مرجان بنی یعقوب

  • 11:01
  • 1402/05/27
  • 229