تبریک هاشمی به وزیر ورزش چین

گسترش همکاری بین طرفین مورد تاکید قرار گرفت

وزیر ورزش ایران که به چین سفر کرده است در حاشیه بازی های هانگژو با همتای چینی خود دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش پایگاه خبری البرز ورزشی: در این ملاقات وزیر ورزش چین به کیومرث هاشمی گفت: رفاقت و همبستگی دو کشور تاریخی است. این دوستی و همکاری به بازی‌های آسیایی به میزبانی ایران بازمی‌گردد. اکنون نیز از فرصت ایجادشده به خاطر حمایت همه‌جانبه دولت و جامعه ورزش ایران تشکر می‌کنم. همچنین از مواضع ایران در میزبانی چین، عدم پذیریش سیاسی‌کاری انجام‌شده همزمان با برگزاری بازی‌های زمستانی المپیک چین و اعزام ورزشکاران ایرانی به بازی‌های زمستانی قدردانی می‌کنم. همچنین جا دارد به خاطر موفقیت‌های ورزش ایران در سال‌های اخیر به‌ویژه در رشته‌های بسکتبال، والیبال و فوتبال به شما تبریک بگویم.

او ادامه داد: اطمینان دارم حضور شما در چین و این دیدار به توسعه روابط دوجانبه کمک شایانی می‌کند و در راستای انجام تفاهم‌نامه امضاشده میان دو کشور در ژانویه گذشته قدم بزرگی خواهد بود.

در ادامه کیومرث هاشمی، وزیر ورزش و جوانان ایران، نیز با قدردانی از برگزاری این دیدار و تبریک سالروز ملی چین و جشنواره نیمه‌پاییزی در این کشور گفت: سفر رییس‌جمهوری ایران به چین نقطه عطفی در روابط دو کشور به شمار می‌رود. در جریان این سفر به موارد بسیار مهمی در تفاهم‌نامه دو کشور اشاره شده است. یکی از محورهای مهم سخنان رییسی در این سفر تاکید ایشان بر صلح و دوستی مردم با مردم بود که در این بین دیپلماسی ورزشی جایگاه ویژه‌ای دارد. سفر رییس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران در تعمیق روابط دو کشور سهم بسزایی دارد و همکاری ورزشی دو کشور بسیار مهم خواهد بود. همچنین ابتکار جدید رییس‌جمهوری چین در حوزه تمدن جهانی با توجه به اهمیت تمدن دو کشور اهمیت فراوانی خواهد داشت.

وزیر ورزش و جوانان ایران با تبریک به چین در برگزاری موفقیت‌آمیز نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی گفت: باید به شما بابت برگزاری افتتاحیه تاریخی این بازی‌ها نیز تبریک بگویم. انجام این مراسم با مشعل دیجیتال بازتاب بسیار خوبی در دنیا داشت.

هاشمی به تفاهم‌نامه دو کشور ایران و چین اشاره کرد و گفت: در این تفاهم‌نامه که همزمان با سفر رییس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران به چین امضا شد یکی از مباحث، موضوعات ورزشی بود. طبق این تفاهم‌نامه طرفین در راستای تقویت موضوع و همکاری در بخش‌های بین‌المللی باید سازمان‌های متبوعشان را مورد حمایت قرار ‌دهند. تشویق ورزشکاران، باشگاه‌ها و تیم‌های ملی برای حضور در مسابقات، اردوها و تعامل‌های دوجانبه از جمله این همکاری‌هاست.

او در اجرای این تفاهم‌نامه گفت: اگر قرار باشد این تفاهم‌نامه اجرا شود باید کمیته‌ای مشترک بین دو کشور ایجاد شود. جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد در بعضی از رشته‌ها به چین کمک کند و در بعضی رشته‌ها از کشور شما کمک بگیرد. در رشته‌هایی مثل قایقرانی، ژیمناستیک، تنیس روی میز، دوچرخه‌سواری، شنا و تالو به عنوان رشته‌ای قدیمی در چین پیشنهاد کمک از چین را داریم. همچنین در رشته‌هایی که مانند کشتی، کبدی، هندبال و فوتبال که به‌صورت اختصاصی این رشته مورد توجه است، آماده کمک به چین هستیم.

وزیر ورزش و جوانان ایران در پایان کسب ۲۰۰ مدال طلا و شکستن رکورد کسب طلای چین را به وزیر ورزش این کشور تبریک گفت.

 

  • 10:26
  • 1402/07/12
  • 318