سه شنبه بیست و هشتم فروردین ماه

برترین های لیگ برتر فوتبال از نگاه البرز ورزشی

لیگ امسال با نوسانات زیادی همراه بود، جنگ برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا بسیار فشرده بود و تا لحظات پایانی مشخص نبود که چه تیمی باید خودش را برای حضور در آسیا آماده کند، در نهایت هم سپاهان قربانی این جدال حساس شد و از کسب سهمیه بازماند.

به گزارش خبرگزاری البرز ورزشی، لیگ نوزدهم جام خلیج فارس با پوکر قهرمانی پرسپولیس همراه بود، تیمی که پس از جدایی برانکو کارش را با گابریل کالدرون آرژانتینی ادامه داد و سپس یحیی گل محمدی را از شهر خودرو به عنوان مربی جدید در نیم فصل برگزید و با کسب نتایجی مطلوب چهارمین عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. رقیب دیرینه سرخپوشان یعنی استقلال هم پس از کش و قوس های فراوان با فرهاد مجیدی به عنوان نایب قهرمانی دست پیدا کرده و صعودش به لیگ قهرمانان را مسجل کرد. هرچند انتقادات زیادی از آبی پوشان صورت گرفت اما هفته های پایانی برای آنها خوش یمن بود و با عملکردی خیره کنند وضعیت خودشان را تحکیم بخشیدند.

فولادی ها هم پس از مدت ها این شانس را پیدا کردند تا در آسیا با حریفان خود تقابل داشته باشند البته مسابقات پلی آف را در پیش دارند و سعید آذری مدیر عامل فولاد برای تقویت تیم باید تدابیر خاصی را اتخاذ کند. جواد نکونام بازهم کلاس مربیگری اش را به اثبات رساند و نشان داد که می تواند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

تراکتوری های تبریز هم امسال دچار دگرگونی شدند، بازیکنان خارجی آنطور که باید و شاید نبودند و صرفا در مقطعی کوتاه خوش درخشیدند… اما این خلاء با وجود بازیکنی موثر و ملی پوش به نام احسان حاج صفی پر شد و این کاپیتان ارزنده تیم ملی فوتبال کشورمان کیفیت مثال زدنی خودش را در مسابقات لیگ به نمایش گذاشت. احسان مهاجم نبود اما گل های زیادی زد و پاس های کلیدی فراوانی داد تا هم تیمی هایش را به خوبی تغذیه کرده باشد. حالا با رفتن حاج صفی به فوتبال یونان تراکتور با اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، رشید مظاهری، رضا اسدی، اکبر ایمانی، ساسان انصاری و… راه درازی برای راضی کردن هوادارانشان در پیش دارد چون انتظارات از آنها دوچندان می شود و زنوزی مالک این باشگاه باید فکری بیندیشد تا در صورت راهیابی به تورنمنت آسیایی با مشکل مواجه نشود.

… اما سپاهان ملقب به طوفان زرد استارت خوبی با امیر قلعه نویی داشت و حتی به عنوان مدعی اصلی قهرمانی تلقی می شد اما حواشی گریبانش را گرفت و این موضوع به جایی ختم شد تا سهمیه را دو دستی تقدیم فولاد و تراکتور و استقلال و پرسپولیس کند. سپاهان بازیکنان مستعد کم نداشت و حتی امسال نسبت به سال گذشته تقویت شده بود. در دروازه از پیام نیازمند بهره می برد و در خط دفاع عزت پورقاز و ولسیانی مستحکم را در اختیار داشت و در دفاع چپ و راست سعید آقایی و مرتضی منصوری را در ترکیب خود می دید که همگی بازیکنان قابلی هستند. اما شاید یکی از دلایل نزول سپاهانی ها فارغ از اشتباهات تاکتیکی مصدومیت دو عنصر اصلی خط دفاعی یعنی پورقاز و ولسیانی بود که خلاء عدم حضورشان در مقاطع حساس به چشم می آمد. حتی تجربه هافبکی مثل مهدی کیانی و قدرت جوانی امید نورافکن هم چاره ساز نبود و نفوذهای محمدرضا حسینی و تکنیک و سرعت خارق العاده محمد محبی جوان هم بی فایده بود، کی روش و شهباز زاده و قربانی هم هرچه گلزنی کردند به جایی نرسیدند تا سپاهان وداع تلخی با مسابقات آسیایی داشته باشد.