سه شنبه بیست و ششم تیر ماه
مربی تیم ملی داخلی یا خارجی؛ شایسته سالاری

سجادی: ورزشگاه آزادی حاکمیتی است

وزیر ورزش و جوانان شب گذشته در گفت و گو با برنامه تلویزیونی صف اول به سوالات متعددی پاسخ داد، وی همچنین از برخی تصمیمات وزیر سابق ورزش نیز با ظرافت انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری البرز ورزشی؛ به نقل از سایت وزارت ورزش و جوانان، دکتر سجادی، در ابتدای برنامه درباره وضعیت سرمربی تیم ملی فوتبال اظهار داشت: از وضعیت تیم ملی بی‌اطلاع نیستم و می‌دانم در فدراسیون فوتبال همه در تلاش‌ هستند و برنامه‌ریزی می‌‌کنند که این اتفاق زودتر انجام شود. سالی پرکار را در پیش داریم. چهار فیفادی در پیش داریم که اهمیت زیادی دارد و تقویم کمیته بین‌المللی المپیک هم وجود دارد. بازی‌های آسیایی را در پیش‌رو داریم و در آغاز سال میلادی آینده هم در دوحه قطر جام ملت‌ها را خواهیم داشت. انتظار داریم برنامه‌ریزی ریزبینانه‌ای از فدراسیون فوتبال ببینیم که مطمئنم چنین اتفاقی می‌افتد.
وی در ادامه گفت: باید برای تیم ملی امید نیز زودتر کادر فنی مشخص شود. همه جای دنیا با هماهنگی تیم بزرگسالان،‌ تیم‌های پایه تعیین تکلیف می‌شوند. اهمیت انتخاب هرچه زودتر سرمربی به همین دلیل برای ما هم وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: برای انتخاب سرمربی تیم ملی هم گزینه داخلی داریم و هم گزینه خارجی، گزینه‌های داخلی درگیر مسابقات لیگ هستند. اگر قرار باشد از مربیانی که در لیگ برتر فعال هستند استفاده کنند، باید رضایت باشگاه‌ها جلب شود. هفته گذشته شایعه شده بود که قرار است یک سرمربی کمکی و موقت انتخاب شود. پیگیری کردم و دیدم صحت ندارد. آرزو می‌کنم بهترین فرد و بدون شتاب زدگی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شود.
وزیر ورزش و جوانان همچنین با اشاره به برگزاری اولین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار اظهار داشت: به عنوان یک ایرانی از برگزاری این کنگره تشکر می‌کنم. خیلی از بانوان اثرگذار که مهمان بودند از این ابتکار بسیار تشکر کردند و پیشنهاد دادند به صورت ادواری در دیگر کشورها نیز برگزار شود. تصمیمات خوب و تفاهم‌نامه‌هایی خوب را در این چهارچوب دیدیم غرفه‌های زیادی است که با سلیقه خود زنان برپا شده است. وزارت ورزش و جوانان نیز یک غرفه دایر کرده است که دستاوردهای حوزه ورزش و جوانان به نمایش گذاشته می شود.
وزیر ورزش ادامه داد: بانوان ما در کشور در حال حاضر ۷۴۰۰ باشگاه تخصصی دارند. ۱۰۴ هزار داور و ۱۷۰ هزار مربی خانم داریم. بیش از ۱ میلیون ورزشکار سازمان یافته داریم که بیمه دارند و با افتخار ۱۳۶۱ پست اختصاصی بانوان داریم.
وی در خصوص وضعیت فدراسیون هایی که با سرپرست اداره می‌شوند خاطرنشان کرد: حدود ۱۳ سال پیش معاون سازمان تربیت بدنی بودم حدود ۲۵ فدراسیون از ۵۰ فدراسیون وقت با سرپرست اداره می‌شد. ما در ۱۰۳ روز کاری ۳۳ مجمع برگزار کردیم که بخشی از آن انتخابات بود و با برنامه‌ریزی از آن بحران عبور کردیم. داشتن سرپرست چیز عجیب و غریبی نیست. به ندرت فدراسیونی سراغ داریم که از وضعیت ناراحت باشند جز وزیر ورزش و جوانان در ادامه وضعیت فدراسیون ها گفت: دوران سرپرستی در فدراسیون‌ها دوران بدی نیست اما با توجه به اینکه بودن یک رئیس بهتر است این دوران چندان مقبولیت ندارد. وقتی یک انتخابات باطل می‌شود به طور مثال باید سرپرست بگذاریم. یکی از دلایل افزایش سرپرست‌ها همین است. بحث تهدیدها تمام شد و فدراسیون ژیمناستیک در حال ثبت نام نامزدها است. در فدراسیون دوچرخه‌سواری هم همین‌گونه است و آخر بهمن‌ماه انتخاباتش برگزار می‌شود. این روزها خیلی‌ها در بحث سرپرستی تخصص ندارند و دائما می‌خواهند اخبار بد بدهند. می‌‌خواهند بگویند یک اشکال است و نقطه ضعف. ما هم دنبال افزایش سرپرست نیستیم. می‌دانم کسی که می‌خواهد برای ریاست برنامه‌ریزی کند چه مشکلاتی در دوره سرپرستی دارد.
وی افزود: در مدت حضور بنده در وزارت ورزش و جوانان ۱۵۵ شهرستان را بازدید داشتم و با افتخار در همه این شهرستان‌ها حضور پیدا کردم. در سفر یزد گفتم یک سفر استانی به راحتی برگزار نمی‌شود. پیگیری مصوبات استانی از شیرین‌ترین تکالیف ماست. افتخار دارم هم در سفرهای استانی مربوط به وزارت ورزش و جوانان و هم سفرهای رئیس جمهور حضور دارم.
وی همچنین درخصوص وضعیت ورزشگاه آزادی گفت: اسناد مناقصه طرح بهسازی ورزشگاه آزادی وجود دارد و منطقه بندی شده است. برخی انجام شد و برخی نیاز به زمان‌بندی دارد. تاییدیه‌ای که گرفتیم به ما اجازه می‌دهد از ورزشگاه بهره‌برداری کنیم و حادثه‌ای پیش نمی‌آید. تاییدیه‌های لازم را داریم و نیاز به تامین منابع برای بهسازی داریم. سن مجموعه بالا است و فرآیند بهسازی زمان‌بر است. ورزشگاه آزادی حاکمیتی است. اگر قرار باشد تنها منتظر منابع دولتی باشیم تا ۲۰ سال برای بهسازی آن طول می‌کشد.