سه شنبه بیست و ششم تیر ماه
گفت و گو با مردی که ام اس را شکست داد

توصیفی بر زندگی یک اعجوبه ایرانی

اراده انسان ها و نقش مهم و ارزشمند ورزش در التیام ناشی از زخم بیماری های جانکاه را در کلام و تصویر یکی از هموطنانمان دیده ایم که در خبرگزاری البرز ورزشی با ما از تاثیرات بی بدیل ورزش در ترمیم بیماری ام اس گفته است.

مهرداد شهلایی بیش از 30 سال از عمر خود را با ام اس گذارند اما زمانی راه و رسم زندگی و کنار آمدن با ام اس را آموخته است که یک استاد دانشگاه او را به دوچرخه سواری تشویق کرد.

و وی آنقدر رکاب زد و دوید تا الان از سوی رسانه های ایتالیایی عجوبه ایرانی لقب گرفت. مردی که عضلات و مفاصل بدن وی به سختی حرکت می کردند امروز فاتح مرتفع ترین قله جهان یعنی اورست است، جایی که تا پیش از وی فقط یک نفر توانسته بود با وجود ام اس به فراز قله رفیع دنیا صعود کند.

مهرداد شهلایی ابتداد قلل داخلی مانند دماوند را در نوید و پیش از صعود به اورست در سال 1396 بر فراز قله موستاق آتاق چین با ارتفاع 7548 متر ایستاد.

او آمده بود تا بگویید که کوه نوردی چقدر در ساختن انسان ها و برطرف شدن ضعف های عمومی بدن و دستیابی به ارتفاع بلند خودباوری تاثیر داشته است. سال گذشته در مارتن استانبول ترکیه دوید، اینجا نیز تنها دونده ای بود که بیماری ام اس را در سایه ی ورزش کمرنگ کرد و همین چند روز پیش مارتن آتن در کشور یونان را با سرافرازی طی کرد.

مهرداد شهلایی با 52 سال سن مدالی از این مارتن به دست نیاورد اما این افتخار را داشت که به خط پایان مسابقه برسد.

توصیف اراده، اهتمام و پایمردی این مردان با وجود ابتلا به بیماری می تواند سرمشق افرادی باشد که به نوعی مبتلا به نقیصه جسمانی هستند.

گفت و گو: پیام محرمی