سه شنبه بیست و ششم تیر ماه
نیم قرن کشکمش بی حاصل

طلسم ژیمناستیک می شکند؟!

مجمع انتخاباتی فدراسیون ژیمناستیک قرار است دو روز دیگر چهارشنبه ۲۴ اسفند برگزار شود تا تکلیف رییس این فدراسیون بعد از ۲۰ ماه مشخص شود.

دقیقا نیم قرن از پیدایش ورزش ژیمناستیک و آمدن مربی روسی به نام پادگرنی در ایران می گذرد ولی از همان زمانی که ژیمناستیک از تبریز به غورخانه به تهران آمد و تلاش هایی که مردانی چون دکتر بنایی و منوچهر مهران انجام داده بودند مقاومت ها و مخالفت های زیادی بر سر توسعه و گسترش این ورزش به وجود آمد و عجیب اینکه جنگ های حیدری و نعمتی در این ورزش ادامه یافت و در این سال ها شدت یافت و از یک سال و اندی پیش در بلاتکلیفی محض دست و پا زد.

آیا فردا که موعد انتخابات رئیس این فدراسیون است کشمکش ها پایان می یابد و طلسم می شکند؟

مهلت ریاست زهرا اینچه درگاهی در فدراسیون ژیمناستیک ۱۹ تیر ۱۴۰۰ به پایان رسید و او بعد از ۶ ماه با کش و قوس فراوان صندلی این فدراسیون را رها کرد و وزارت ورزش برای این فدراسیون سرپرست انتخاب کرد.

حمید احمدی، زهره مرزوقی و عابد حقدادی سه سرپرستی هستند که در این مدت بر روی صندلی این فدراسیون تکیه زده‌اند. حال قرار است بعد از یک سال و هشت ماه این فدراسیون از بلاتکلیفی خارج شود و رییس آن انتخاب شود.

البته براساس اعلام وزارت ورزش قرار است انتخابات این فدراسیون با اساسنامه‌ای که در سال ۱۳۹۶ به تصویب فدراسیون جهانی رسیده است برگزار شود. این اساسنامه تفاوت‌های زیادی با اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی آماتوری دارد. 

یکی از تفاوت‌های فاحش در اساسنامه مصوب شده در فدراسیون جهانی ترکیب متفاوت اعضای دارای حق رای است. همچنین گفته می‌شود طبق این اساسنامه برخی از روسای هیات‌ها به دلیل مشکلات، حق رای نخواهند داشت.

به احتمال زیاد نماینده فدراسیون جهانی نیز در این انتخابات شرکت خواهد کرد تا به نحوه برگزاری نظارت داشته باشد. پیش از این نیز ادعا شده بود که فدراسیون جهانی سرپرست‌ها را قبول ندارد و درگاهی هم مدعی است که به عنوان رییس باید در مجمع حضور داشته باشد.

البته هنوز ۲۴ ساعت تا برگزاری مجمع مانده اما تایید صلاحیت‌ها مشخص نیست. پولادگر معاون قهرمانی وزارت ورزش نیز ابراز امیدواری کرده تائید صلاحیت ها تا پایان  وقت اداری امروز برسد.

نویسنده: حسین علی اسماعیلی