دوشنبه بیست و هشتم خرداد ماه

پرسپولیس از فیفا خسارت می گیرد

پرسپولیس چه رقمی از فیفا بابت مصدومیت مرتضی پورعلی‌گنجی غرامت خواهد گرفت؟

به گزارش پایگاه خبری البرز ورزشی: مرتضی پورعلی‌گنجی‌ زوج دفاعی شجاع خلیل‌زاده در بازی دوستانه ایران و قطر در اردن بود که در صحنه‌ای با مصدومیت شدیدی روبه‌رو شد که پس از اتمام بازی و معاینات مشخص شد رباط صلیبی مدافع قرمزها پاره شده و وی عملاً فصل را از دست داد.

بعد از این اتفاق این بحث مطرح شد که پرسپولیس باتوجه به مصدوم شدن پورعلی‌گنجی در فیفادی و ‌بازی تیم ملی می‌تواند از فیفا غرامت بگیرد. اتفاقی که کسی از ساز و کار احتساب مبلغ دقیق آن اطلاع دقیقی ندارد.

اگر بازیکنی در فیفادی مصدوم شود و حداقل 28 روز از میادین دور باشد، فیفا غرامتی را به باشگاه مورد نظر با توجه به دستمزد بازیکن پرداخت می‌کند، به این شکل که البته 28 روز اول محاسبه نمی‌شود و از روز 28 تا حداکثر 365 روز، فیفا مبلغی را براساس میزان دستمزد و قرارداد بازیکن به باشگاه می‌دهد.

البته که این قرارداد شامل آپشن نخواهد شد بلکه فیفا فقط مطابق مبلغ پایه قرارداد بازیکن مصدوم شده و تعداد روزهای دوری او از میادین، میزان غرامت را تعیین می‌کند. به طور نمونه اگر بازیکنی شش ماه از فوتبال دور باشد و دستمزد سالیانه‌اش یک میلیون دلار باشد، فیفا 28 روز از آن شش ماه را کسر می‌کند و در ازای باقی روزها، بر مبنای همان قرارداد یک میلیون دلاری، به باشگاه غرامت می‌پردازد.

به‌طور مثال اگر قرارداد پورعلی‌گنجی و پرسپولیس را 15 میلیارد تومان محاسبه کنیم، درصورتی‌ که این بازیکن هشت ماه نتواند برای پرسپولیس بازی کند و بیش از یک ‌نیم ‌فصل از رقابت‌ها را از دست بدهد، فیفا پس از کسر 28 روز اول از دوران غیبت پورعلی‌گنجی، مابقی روزهای دوری او از میادین را مطابق قرارداد 15 میلیارد تومانی او با پرسپولیس محاسبه می‌کند که با یک حساب سرانگشتی مبلغ آن حدود 10 میلیارد تومان خواهد شد البته گویا باشگاه پرسپولیس قصد دارد برای حساب دقیق‌تر این غرامت قبل از هر کاری از فیفا استعلام بگیرد.