جمعه بیست و دوم تیر ماه

انگلستان – هلند، با داور رشوه بگیر

اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) با اتخاذ تصمیمی پرحرف ‌و حدیث، داوربا سابقه اهل تبانی و رشوه بگیر را برای دیدار حساس تیم‌های ملی انگلیس و هلند در نیمه‌نهایی یورو ۲۰۲۴ برگزید!

 به گزارش پایگاه خبری البرز ورزشی: یوفا در تصمیمی شائبه‌برانگیز اعلام کرد که «فلیکس زوایر» داور آلمانی با سابقه تبانی را به عنوان قاضی دیدار هلند و انگلیس در نیمه نهایی یورو ۲۰۲۴ انتخاب کرد. جو بلینگام، ستاره سه‌شیرها به طور علنی این انتخاب را زیر سوال برده است!

زوایر در حالی قضاوت دیدار حساس چهارشنبه‌شب را برعهده خواهد داشت که در سال ۲۰۰۵ به‌دلیل اخذ رشوه ۳۲۵ دلاری از داوری دیگر به نام «روبرت هویزر»، ۶ ماه از قضاوت محروم شده بود!

زوایر در تحقیقات همان سال، به اتهام پذیرفتن رشوه به سود باشگاه اس‌وی فوبرتال در دیدار این تیم برابر تیم دوم وردربرمن در مه ۲۰۰۴، مجرم شناخته شد.

بلینگام پس از شکست سه بر ۲ دورتموند برابر بایرن مونیخ در دیدار بزرگ بوندسلیگا در سال ۲۰۲۱، به ماجرای تبانی زوایر اشاره کرده و گفته بود: «به تصمیماتی که در این بازی گرفته شد، نگاه کنید؛ قضاوت بزرگ‌ترین بازی آلمان را به داوری می‌سپارید که سابقه تبانی دارد؟! چه انتظاری دارید!

بلینگام بلافاصله پس از این اظهار نظر ۴۰ هزار یورو جریمه شد. در آن بازی یک پنالتی برای دورتموند اعلام نشد و یک پنالتی برای حریف گرفته شد!

هانس یوآخیم واتسکه، مدیر اجرایی دورتموند نیز گفته بود: «اگر شفاف صحبت کنم باید بگویم که جود دروغ‌پراکنی نکرد بلکه آنچه در گذشته رخ داده بود را یادآوری کرد. نباید می‌گفت اما کذبی هم در کار نیست. انتظار ندارم که او بابت این حرف‌ها جریمه شود!

زوایر دیدار هلند برابر رومانی در مرحله یک‌هشتم یورو ۲۰۲۴ را نیز قضاوت کرد که با برتری سه بر صفر هلند به اتمام رسید.

با این حال، لوک شاو، مدافع انگلیس درباره انتخاب زوایر و شائبه‌برانگیز بودن این گزینش گفت: به هیچ‌وجه اینطور نیست. باید به تصمیم یوفا درباره انتخاب داور احترام بگذاریم و این موضوع هیچ تاثیری روی ما ندارد.