دوشنبه بیست و هشتم خرداد ماه
افتخاری بزرگ برای هندبال ایران؛

برای اولین بار پنج مربی ایرانی مدرک B جهانی گرفتند

چندی پیش با اعلام فدراسیون جهانی و کنفدراسیون هندبال آسیا جهت شرکت در دوره مربیگری B جهانی دو سهیمه به هندبال ایران اختصاص یافت که با رایزنی های مسئولین فدراسیون هندبال ایران سهمیه ایران به 5 نفر ارتقا یافت. ‎

چندی پیش با اعلام فدراسیون جهانی و کنفدراسیون هندبال آسیا جهت شرکت در دوره مربیگری B جهانی دو سهیمه به هندبال ایران اختصاص یافت که با رایزنی های مسئولین فدراسیون هندبال ایران سهمیه ایران به 5 نفر ارتقا یافت.


‎به گزارش پایگاه اطلاع رسانی البرزورزشی؛ کمیته مربیان و آموزش پس از انجام بررسی های لازم براساس شاخص های انتخاب شرکت کنندگان در این دوره بین المللی، از جمله داشتن سابقه فعالیت مربیگری در سطح ملی و لیگ برتر، سابقه بازی در تیم های ملی، تسلط به زبان انگلیسی؛ چهار نفر از مربیان مرد به نام های مسعود ظهرابی، مهدی رهبری، حمید صادقی شاه نشین، فرید علیمرادی و یک نفر از مربیان زن به نام خدیجه قانع را به کنفدراسیون هندبال آسیا معرفی کرد.
‎دکتر فرید علیمرادی رئیس کمیته مربیان و آموزش فدراسیون هندبال در این خصوص اظهار داشت: دوره مربیگری B جهانی که برای مربیان آسیایی به صورت وبینار مجازی برگزار شد، ویژه مربیان جوان تیم های ملی لحاظ شده و سهمیه هر کشور آسیایی دو نفر بود که با رایزنی های انجام گرفته فدراسیون هندبال ایران با فدراسیون آسیایی سهمیه ایران به ۵ نفر افزایش یافت. با توجه به امتیازبندی که کمیته مربیان و آموزش فدراسیون در بین مربیان واجد شرایط تیم های ملی انجام داد ۵ نفر برای شرکت در این دوره انتخاب شدند. پس از شرکت دراین دوره هر ۵ نفر با امتیاز عالی موفق به اخذ مدرک مربیگری درجه B  جهانی شدند. همچنین در پایان این دوره آقای مهدی رهبری جزء سه نفر برتر انتخاب شد.
دکتر علیمرادی افزود: در حال حاضر ما مربی فعال دارای درجه C مخصوصا در بخش بانوان در اختیار نداریم که با رایزنی ای که با کنفدراسیون هندبال آسیا انجام دادیم و همچنین بررسی رزومه های مربیان بانوان به دو گزینه رسیدیم که خانم ها شافیعان و قانع بالاترین نمره را در ارزیابی ما بر اساس شاخص ها کسب کردند که در نهایت با توجه به عدم آمادگی خانم شافعیان و سوابق خوب و امتیاز بالای خانم قانع در ارزیابی ها، ایشان را به عنوان مربی زن از ایران به آسیا معرفی کردیم.

خلاصه سوابق ورزشی این مربیان به شرح ذیل می باشد:
1-مهدی رهبری:
بازیکن تیم های باشگاهی و ملی - مربی تیم های ملی نونهالان، نوجوانان و جوانان به مدت ۱۵ سال و کسب عناوین اول و دوم و سوم آسیا به همراه این تیم ها- مربی تیم‌های پایه و باشگاهی به مدت 26 سال و کسب عناوین مختلف- مدرس رسمی فدراسیون در کلاس‌ها و دوره‌های مختلف مربیگری و دانش افزایی

2-فرید علیمرادی:
18 سال بازیکن و کاپیتان تیم ملی هندبال ایران - چندین سال بازیکن برتر و مرد سال هندبال ایران -کسب مقام سوم به همراه تیم ملی به عنوان بازیکن و مقام سوم باشگاهی – ده ها مقام در لیگ برتر و تیم های مختلف کشوری- سه سال مربی تیم ملی جوانان -مربی تیم ملی بزرگسالان و کسب مقام سوم جام ملت‌های آسیا و برای اولین بار صعود به جام جهانی- ۹ سال سابقه مربیگری در لیگ برتر و کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر – دارای مدرک دکترای آسیب شناسی و حرکات اصلاحی.

3-مسعود ظهرابی:
بازیکن و کاپیتان تیم ملی به مدت ۱۰ سال- کسب عناوین مختلف در تیم های لیگ برتر و پایه- سرمربی تیم ملی هندبال جوانان - چندین سال حضور در باشگاه خارجی به عنوان لژیونر.

4-حمید صادقی شاه نشین:
بازیکن تیم ملی هندبال به مدت ۱۰ سال - کسب عناوین مختلف در تیم های لیگ برتر و پایه - مربی تیم ملی امید ایران - سرمربی تیم مس و کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر ایران.

5- خدیجه قانع: 18 سال سابقه مربیگری در مسابقات مختلف ملی و باشگاهی در لیگ برتر - ستاره مسابقات زنان کشورهای اسلامی - شرکت در دوره های مختلف آموزشی – 17 سال بازی در رده های ملی و باشگاهی - کاپیتان تیم ملی -  مدرس فدراسیون جهانی و آسیایی

برای نخستین بار در تاریخ هندبال ایران پنج مربی ایرانی مدرک B جهانی گرفتند