پنجشنبه سی ام فروردین ماه

ثوری: جام پدر بوکس ایران به زودی در تقویم فدراسیون بوکس اضافه خواهد شد

رئیس فدراسیون بوکس گفت: برای زنده نگه داشتن یاد پدر بوکس ایران قصد برگزاری مسابقاتی با همین عنوان و اضافه کردن به تقویم فدراسیون را داریم.

در سومین سالگرد درگذشت استاد حسن باشت باوی، رئیس فدراسیون بوکس در پیامی یاد و خاطره این پیشکسوت بوکس ایران که به او لقب پدر بوکس را داده‌اند را زنده نگه داشت و خبر از برگزاری مسابقاتی، تحت عنوان یادواره پدر بوکس ایران و اضافه کردن این رویداد به تقویم فدراسیون و برگزاری هر ساله آن داد.

ثوری در پیامی گفت: امروز سالگرد رحلت بزرگمرد تاریخ معاصر بوکس کشور است، استاد حسن باشت باوی علی رغم اینکه تمام مصائب و مشکلات این رشته را به دوش می‌کشید، پدر بوکس ایران نیز بود و این لقب زمانی به ایشان داده شد که سال 1327 زمانی که ایشان قهرمان ایران شدند، همزمان با کسب عنوان قهرمانی صاحب فرزند شدند و از همانجا وی را پدر بوکس ایران خطاب کردند.

رئیس فدراسیون در ادامه افزود: افتخار این را داشته‌ام در حضور ایشان یاد بگیرم و چند صباحی را در کنار این استاد بوکس کشور دانش آموزی کنم و آنچه در مورد مروت، مردانگی و جوانمردی بوده است را از ایشان یاد بگیرم که امیدوارم شاگرد خلفی برای این بزرگوار باشم.

حسین ثوری در پایان گفت: در راستای گرامیداشت این پیشکسوت بوکس کشور در نظر داشتیم در محل تولد ایشان و در سالن اختصاصی استاد حسن باشت باوی مسابقاتی را با نام و یاد ایشان برگزار کنیم، اما متاسفانه به دلیل وجود ویروس منحوس کرونا با محدودیت‌هایی مواجه بودیم. قطعاً برگزاری تورنمنتی با نام و یاد بزرگداشت پدر بوکس ایران در برنامه‌های فدراسیون خواهد بود و در اولین فرصت این رویداد را در تقویم فدراسیون خواهیم گنجاند و این مسابقات را هر ساله برای یادبود استاد حسن باشت باوی برگزار خواهیم کرد.

باشت باوی در سال 1306 در شهر آبادان متولد شد. او مشت‌زنی را سال 1323 زیر نظر یک مربی انگلیسی  به نام واگنر آغاز کرد و در سال 1327  قهرمان بوکس کشور شد و پس از آن عناوین متعدد دیگری در مسابقات داخلی و خارجی به دست آورد.

وی در 1337 وارد حرفه مربیگری شد و بین سال‌های 1351 تا 1354 مربی تیم ملی بوکس ایران شد و توانست با این تیم در بازی‌های آسیایی 1974 تهران به مقام قهرمانی برسد. باشت باوی 18 اردیبهشت 1397 در سن 91 سالگی در  گچساران درگذشت.