سه شنبه بیست و هشتم فروردین ماه
پیش بینی دبیر کل از بازی های هانگژو

هاشمی: نقره یا برنز برای فوتبال خواهد بود

بررسی درمورد اعزام رشته های مختلف ورزشی به المپیک آسیایی هنوز به مرحله نهایی نرسیده است اما دبیرکل کمیته ملی المپیک پیش بینی هایی را هم مطرح کرده است.

به گزارش پایگاه خبری البرز ورزشی؛ مناف هاشمی، دبیرکل کمیته ملی المپیک درباره‌ی کار سخت ایران در بازی‌های آسیایی هانگژو بیان کرد: اگر بررسی کنید جایگاه‌ ایران بعد از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ که چهارم شدیم، به ترتیب پنجم و ششم شد و الان هم  باید نگاه ششم و هفتمی داشته باشیم. ما در  در سال ۲۰۱۰ با ۲۰ مدال طلا توانستیم چهارم شویم اما در ۲۰۱۴ با ۲۱ مدال طلا پنجم شدیم. در بازی‌های آسیایی جاکارتا نیز با ۲۰ مدال طلا یک پله عقب‌تر رفتیم. مفهومش این است کشورهای قزاستان، تایلند، هند و حتی چین تایپه بیکار ننشسته‌اند و شبانه روزی کار کرده‌اند و این کار ما را سخت می‌کند. همه باید دست به دست هم دهیم تا مدال‌های بیشتری را در رنگ طلا بگیریم تا جایگاه ششم را حفظ کنیم. البته امیدمان این است که به سمت جایگاه پنجم برویم اما کار سخت است.

او ادامه داد: در آخرین جلسه ستاد عالی بازی‌ها، گزارشی را از جلساتی که با همه فدراسیون‌ها داشتیم، ارائه کردیم. برخی صحبت‌ها در جلسات آکادمی و مرکز نظارت بر تیم‌های ملی مغایرت داشت  و ما نمی‌توانیم به  قول‌هایی که برخی روسای فدراسیون‌ها دادند، نگاه ۱۰۰ درصدی داشته باشیم. از  الان تا دو ماه آینده در لیست رشته‌هایی که انتخاب کردیم اصلاحاتی انجام می‌دهیم. هدف ما مدال‌آوری است و طبیعی است که برخی رشته‌ها را حذف کنیم و یا تعدادش را کاهش دهیم. ما رشته‌ها را به سه دسته تقسیم بندی کردیم، دسته اول شامل رشته‌هایی است که مدال آوری آنها قطعی است. دسته دوم رشته‌های قطعی با ظرفیت نامشخص هستند که می‌دانیم مدال می آورند اما چند مدال و چه رنگی مشخص نیست. در مورد برخی از این رشته ها باید مجددا بررسی‌هایی صورت بگیرد. دسته سوم هم رشته‌هایی هستند که شانس مدال ندارند اما روند خوبی داشته‌اند و به ویژه در ورزش بانوان می‌توانند بین عناوین چهارم تا ششم باشند.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا واقعا روی مدال فوتبال حساب می‌کنید؟ تاکید کرد: ما در فوتبال ظرفیت خوبی داریم. این که در ۲۰ سال گذشته مشکلاتی داشتیم به خاطر این بود که اراده لازم را نمی‌دیدیم. ظرفیت ما در فوتبال امید و نفراتی که در باشگاه‌ها داریم خوب است. هر چند دیر شده است اما می‌توان به نقره و برنز فکر کرد. در جلسه‌ای که با آقای تاج داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که فدراسیون فوتبال علاقمند است این تیم موفق باشد. سرپرست را انتخاب کرده‌ایم و سرمربی را هم آقای تاج قول دادند تا پایان هفته انتخاب کنند. به همین خاطر به موفقیت تیم امید امیدوار هستیم. حتی می‌تواند زمینه‌ای برای آماده شدن برای کسب سهمیه المپیک دارد. ما فوتبال را در گروم دوم گذاشتیم اما اینکه قطعی بروند یا نه بستگی به خودشان داشت. الان کمیته ملی المپیک امیدوار شده است که دوستان تلاش خودشان را می‌کنند.