پنجشنبه سی و یکم خرداد ماه

تشکل های مدنی را تضعیف نکنیم

صادق درودگر از چهره های شاخص فوتبال ایران است که در کسوت های مختلف به ویژه در سطوح مدیریتی و اجرایی ایفای نقش کرده است. وی در واکنش به نامه اخیر کانون مربیان فوتبال به وزیر ورزش پرسش هایی را مطرح کرده است که پرداختن به آن جای تعمق و تامل دارد. چگونه است که کانون مربیان فوتبال تشکیلات رسمی این رشته را به رسمیت نمی شناسد و به وزیر ورزش نامه می نویسد.

در تاریخ 13 اردیبهشت کانون مربیان ایران طی بیانیه ای به وزارت ورزش و جوانان درخواست اتمام لیگ برتر فوتبال ایران را نمود، با توجه به این که چهره های بسیار ارزشمندی در این کانون حضور دارند بر آن شدم نه به عنوان مسئول اقتصادی بلکه بعنوان یک علاقمند و کسی که سال ها در کشور سرمربیگری کرده است، با طرح سئوالاتی در کنار این کانون بوده و با سکوت اجازه تضعیف آن را ندهم ، بنده اعتقاد دارم تشکل های مدنی در فوتبال ، به شرطی که تشریفات قانونی را کاملا رعایت نمایند می توانند متضمن موفقیت های بیشتر و توسعه فوتبال کشور باشند.

لذا سوالاتی برای روشن تر شدن  دیدگاه های آن کانون محترم دارم که مطرح می سازم و امیدوارم با پاسخ دادن به آنها بتوانیم راه حل بهتری برای موفقیت پایدار فوتبال پیش بینی نماییم.

 اولین سئوال بنده این است: اگر موضوع جان ورزشکاران مطرح است، چرا فقط تعطیلی لیگ برتر را درخواست نموده اید ، چرا همه لیگ ها و مسابقات تعطیل نشود ؟ چرا فقط لیگ برتر شایسته تهیه و ارسال چنین بیانیه ای بود آن هم  نه خطاب  به فدراسیون فوتبال یا سازمان لیگ که سازمان های مستقیم دارای مسئولیت اداره و مدیریت فوتبال کشور هستند ،  بلکه برای وزیر محترم ورزش و جوانان نامه تهیه فرموده اید؟ 

دومین سئوال : از آنجا که کانون محترم پیشنهاد فرموده اند لیگ با 18 تیم در فصل بعد برگزار گردد،  سئوال این است ، تکلیف تیم های صعود کننده از لیگ‌دسته اول چه می شود؟  چگونه دو تیم صعود  کننده تعیین می شوند، آیا با مسابقه ؟ خوب اگر اینچنین است این موضوع به درخواست این کانون برای لغو مسابقات مغایرت دارد، آیا قرعه می اندازیم  برای هر بازی و در نهایت دو تیم صعود کننده معلوم‌ می شوند ؟ آیا مسابقات آنها ادامه میابد؟  اگر ادامه دارد فرق آن بازیکنان و آن‌تیم ها با بازیکنان وتیم های لیگ‌برتر چیست؟ 

 سومین سئوال :  تکلیف تیم های  سقوط کننده لیگ دسته اول و صعود کننده لیگ دو چه می شود؟ 

چهارمین سئوال : دوستان آیا می دانید فقط  دو لیگ در کل دنیا تعطیل شده است ؟
۱- لیگ هلند 
۲- لیگ فرانسه 

لیگ هلند به دلیل هم امتیازی تیم‌های اول و دوم قهرمان نداشت. لیگ فرانسه به دلیل اختلاف ۱۲ امتیازی پاریس سن ژرمن قهرمان اعلام شد. هم اکنون باشگاه آمیا اعتراض شدیدی نسبت به سقوطش کرده و ادعا نموده در هفته های پایانی می توانست  در هفته‌های باقیمانده امتیاز بگیرد.
آیا می دانید سایر لیگ های جهان در انتظار تصمیمات کلان کشور هستند و بر اساس اطلاعاتی که در سایت های معتبر منتشر شده است مابقی لیگ‌های دنیا در شرف شروع به کار هستند؟  پس چه عجله ای برای اتخاذ تصمیم  و ارائه طریق دارید قبل از اینکه تصمیمی اتخاذ گردد؟ 

پنجمین سئوال: با اتخاذ چنین تصمیمی که توصیه فرموده اید آیا سرمایه‌گذاران مشتاق که در لیگ های پایین تر سرمایه گذاری نموده اند مایوس نخواهند شد؟ آنها در انتظار حضور تیم هایشان در لیگ های دو ،  یک و لیگ برتر بودند، با این سردر گمی ها  آیا دلسرد نمی شوند و باشگاه‌داری را رها  نمی کنند؟

ششمین سئوال : با این تصمیم چند مربی ، ماساژور ، تدارکات ، کارمند و بازیکن بیکار می شوند؟ بدین ترتیب مراکز پزشکی ورزشی ، مراکز بازپروری ورزشکاران ، فروشگاه های ورزشی ، باشگاهها ، هیات ها ،  فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیز باید تعطیل گردند.

هفتمین سئوال : با توجه به اطلاعیه های سازمان جهانی بهداشت، مسئولان بهداشت ایران و ستاد مبارزه با کرونا  این بیماری فعلا دیگر بطور دائمی با ماست ، پیک اصلی کرونا در پاییز سال جاری آغاز می گردد،  خوب بدین ترتیب  فصل بعد را چه کنیم؟ فصل بعد نیز از هم اکنون تعطیل شود؟

هشتمین سئوال : فرموده اید تیم های لیگ برتر در فصل آینده ۱۸ تیمی شوند.

آیا می شود در سال منتهی به جام جهانی لیگ را ۱۸ تیمی کنیم؟ چگونه با تعدد تعطیلات کشور ، برگزاری رقابت های  لیگ قهرمانان آسیا و مسابقات مقدماتی جام جهانی لیگ را هجده تیمی کنیم ؟ می شود لطفا جدول مسابقات را با توجه به برگزاری اردوهای تیم ملی و عدم امکان برگزاری مسابقات در تاریخ های ذکر شده ارائه نمایید؟ 

نهمین سئوال : آیا در شرایط اقتصادی کنونی و کاهش درآمدهای باشگاه ها افزودن دو تیم که در واقع معنی آن  افزایش  هزینه های دو هفته میزبانی ، دو هفته میهمانی، چهار هفته تمرین ، چهار هفته پرداخت حقوق و هزینه‌های جاری با این وضعیت اقتصادی کشور مورد تایید باشگاههاست؟

دهمین سئوال : اگر هم حرفه‌ای بودن را قبول داریم،  نباید با شرایط  کنار ‌آمد و بر اساس اطلاعات توصیه‌های مسئولان فیفا ، آی اف سی ، سازمان بهداشتی جهان و کشور  برنامه ریزی نمود؟ می شود بیان فرمایید کدام بازیکن فعال در فوتبال از بیماری کرونا درگذشته است و یا در لیگ فوتبال بلاروس که از آغاز شیوع این بیماری در حال برگزاری است کدام بازیکن آنها فوت نموده است؟


یازدهمین سئوال : آیا اگر مسابقات با توجه به فرمایشات آن کانون محترم برگزار نشود،  باشگاه های لیگ برتری با معرفی چهار تیم به کنفدراسیون فوتبال آسیا از طرف و به انتخاب فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ  اعتراض نخواهند نمود؟  آیا  کسبه ، دانشگاهها ، مراکز اداری و تجاری ، اماکن عمومی ، با نامه مدیران و کارکنان تعطیل و یا به فعالیت ادامه می دهند؟ 


آخرین سئوال : آیا با این منطق و به خاطر حفظ جان انسانها که بسیار برای همه ما ارزشمند و مقدس است ، پزشکان و پرستاران ، نیروهای انتظامی ، کارکنان دولت ، کارکنان بیمارستان ها ، دستگاه های انتظامی و...... نباید دست از کار کشیده و در خانه بنشینند؟ با تعطیلی لیگ هزینه زندگی کارکنان باشگاه ها ، مربیان و کادر فنی اداری را چه کسی متقبل می گردد؟ 
به این ترتیب به نظر می رسد بهتر است همه ما در مورد برگزاری و عدم برگزاری مسابقات فوتبال تابع تصمیمات عالی ترین ارکان تصمیم گیری کشور در این خصوص باشیم و در صورت اعلام شرایط کم خطر وسفید برای برگزاری رقابت ها بدنبال تهیه پروتکل های پزشکی اجرایی باشیم که امکان ابتلا به این بیماری را به حد اقل و شرایط عادی زندگی برساند.